HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

HyperX Savage Exo (960 GB) / Terabajt do vrecka bez tlačenia

0

Externé SSD výrazne naberajú na popularite. Cena pamätí NAND je už totiž natoľko nízka, že postupne maže cenové rozdiely oproti platňovým diskom. Menšie 250-gigabajtové HDD sú dokonca drahšie než kapacitne ekvivalentné SSD. Chvíľu si ešte počkáme, kým sa bude to isté týkať aj jednoterabajtových úložísk, no ich zlacňovane v minulom roku bolo natoľko výrazné, že sa predávajú už za sumy, nad ktorými môžu uvažovať i bežní používatelia. Medzi takéto lacnejšie prenosné polovodičové úložiská patrí aj HyperX Savage Exo.

Vyhotovenie tela je sympatické, prevažne z hliníka. Hrany lemuje tvrdená plastová konštrukcia, ktorá pôsobí vcelku veľmi dobrým dojmom. Puzdro proporčne zodpovedá SSD formátu M.2, ibaže je trochu „nadýchané“. Na dĺžku má 124 mm, do šírky 48,5 mm a hrubé je 10,3 mm. Je teda trochu väčšie než najväčšie flash disky, ale zároveň menšie (hlavne tenšie a užšie) ako tradičné 2,5" externé disky. Telo by sa dozaista dalo urobiť ešte menšie, no na druhej strane je Savage Exo stále výrazne spratnejší než najmenší smartfón, takže ho môžete pohodlne nosiť i v nohaviciach. Pritom je dostatočné veľký na to, aby sa teplo rozložilo na takú plochu, aby nedochádzalo k zvýšenému zahrievaniu. To sa drží i v nepretržitej záťaži pri maximálnom výkone do 35 °C.

Na prenos dát sa používa 10-gigabitové rozhranie USB štandardu 3.2 gen. 2 a v balení sa dodáva dvojica 15 cm káblov. Na strane SSD vždy s USB-C a na pripojenie do svojho zariadenia si možno vybrať USB-C alebo USB-A. Maximálne rýchlosti sekvenčného prenosu som zaznamenal 459 MB/s pri čítaní a 488 MB/s pri zápise. V prípade zápisu po 14 GB už úraduje pseudoSLC cache, ktorá sa zaplní a rýchlosť pri zápise TLC už klesne na 140 MB/s. To je síce citeľný prepad, ale pri mnohých iných SSD je ešte výraznejší a Savage Exo vzhľadom na to, že ide o nižšiu cenovú triedu, sa drží ešte vcelku dobre.

Čítanie a zápis menších súborov sú už iba priemerné a lepšie výsledky dosahujú i lacnejšie SSD (napr. Adata SD600Q). Reč je o rýchlosti prenosu komprimovaných fotiek, PDF a všetkého, čo sa zmestí do rozsahu 1 – 10 MB. No pri veľmi malých súboroch – textových a tabuľkových dokumentoch s veľkosťou v desiatkach kilobajtov – má ­Savage Exo zase navrch.

„Svižné prenosné médium s vysokou kapacitou a minimom nedostatkov.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký maximálny výkon, nadpriemerný výkon i pri prenose veľmi malých súborov, elegantné masívne puzdro, praktické rozmery (malé a pritom dosť veľké, aby sa malo teplo kam odvádzať), nízke zahrievanie
- Menší pSLC buffer a rýchly prepad výkonu sekvenčného zápisu, nižšie rýchlosti pri prenose menších súborov

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Výkon: 85 %
Odolnosť: 90 %
Vyváženosť: 90 %
Celkovo: 90 %

 Cena: 180 EUR

 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
HyperX SSD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať