TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Bezdymová budúcnosť

3

Špeciálny projekt

Doterajšie vedecké poznatky z tejto oblasti sú verejnosti dostupné zrozumiteľnou formou, ktorá má pomôcť pochopiť menej škodlivé alternatívy v porovnaní s fajčením klasických cigariet a vybudovať dôveru k nim.

Je všeobecne známe, že hlavnou príčinou škodlivosti fajčenia sú toxické chemikálie vznikajúce pri horení cigariet a vdychované do pľúc. Z tohto dôvodu spoločnosť Philip Morris International (PMI) už viac ako 15 rokov pracuje na vývoji bezdymových produktov, ktoré sú potenciálne oveľa menej škodlivé ako tradičné fajčenie. Cieľom je, aby všetci fajčiari, ktorí by inak fajčiť neprestali, prešli čo najskôr na bezdymové produkty.

Základný problém je v tom, že v tradičnej cigarete horením tabaku vzniká okolo 6000 chemických látok, pričom 60 až 100 z nich je známych ako látky spájané so vznikom ochorení súvisiacich s fajčením. Na ich selektívne odstraňovanie existuje viacero spôsobov (napríklad jemnejšia granulácia tabaku), ale je to jednak veľmi komplikované, navyše málo efektívne. Prvým krokom k zdravšiemu fajčeniu bol preto vývoj produktov, ktoré nevyžadujú spaľovanie tabaku, ale iba jeho zahrievanie. Horenie tabaku prebieha pri teplote okolo 600 až 800 °C, pri potiahnutí až 900 °C. Na zahrievanie tabaku šetrnejšie k zdraviu, aby sa z neho uvoľnil nikotín, pritom stačí len 300 °C. Prvá generácia zdravších cigariet pod značkou Heat Bar z obdobia okolo roku 2005 využívala odporové teliesko pripojené na malú batériu, pričom prechod elektrického prúdu telieskom dokázal tabak zohriať asi na 500 stupňov. To však nebolo dostatočné. Pri poťahovaní dochádza k striedavému zohrievaniu a ochladzovaniu, takže nová generácia výrobkov, ktorá sa pod značkou IQOS už dostala na trh, obsahuje aj miniatúrny snímač teploty z platiny. Vďaka tomu dokáže regulačný obvod udržať stabilnú teplotu tabaku na úrovni okolo spomínaných 300 °C.

PMI začalo pracovať na vývoji bezdymových produktov už v roku 2003, keď prijalo stratégiu investícií do produktov, ktoré budú menej škodlivé ako cigarety. Objem investícií do vývoja a výskumu sa od roku 2008 vyšplhal na 3 miliardy USD, čo prinieslo viac ako 2350 patentov a podaných je 3750 žiadostí o patenty. Výsledkom je súčasné portfólio bezdymových výrobkov, ktoré obsahuje štyri typy produktov: dva typy, pri ktorých sa tabak nespaľuje, ale zahrieva, a dva typy produktov s elektronickým odparovaním, ktoré vôbec neobsahujú tabak, ale iba čistý nikotín a tekuté aromatizované roztoky. Celé portfólio nesie spoločnú značku IQOS, aktuálne sú dostupné na trhu produkty prvého typu, pri ktorých absencia procesu spaľovania zaručuje, že namiesto dymu vzniká pri fajčení tzv. aerosól. Vdychovanie aerosólu predstavuje zníženie expozície dospelého fajčiara škodlivým látkam v priemere až o 95 % v porovnaní s dymom z horiacej cigarety. Produkty sú navrhnuté tak, aby sa čo najviac priblížili chuti cigariet a charakteristikám týkajúcim sa obsahu nikotínu a „rituálu“ spojeného s cigaretami.

To, že IQOS nič nespaľuje, znamená, že neprodukuje popol ani zapáchajúci cigaretový dym. Menšia je aj pravdepodobnosť, že budete obťažovať niekoho vo svojom okolí. Žiaden pretrvávajúci zápach rúk, vlasov alebo oblečenia. Urobte si čas na to, aby ste zistili, či je pre vás IQOS tá správna alternatíva.

PMI realizuje rozsiahly výskum vrátane laboratórnych a klinických štúdií, ktorý naznačuje smerovanie k znižovaniu rizika, pričom úplný prechod na IQOS pravdepodobne predstavuje nižšie riziko poškodenia zdravia ako pokračovanie vo fajčení.

Fajčiari, ktorí v rámci dvoch týždenných a dvoch trojmesačných klinických štúdií úplne prešli na IQOS, významne znížili svoju expozíciu 15 meraným toxickým látkam. Tieto zníženia expozície sa približovali zníženiam pozorovaným v prípade ľudí, ktorí počas trvania štúdií úplne prestali fajčiť. Výskum takisto ukazuje, že ľudia, ktorí nikdy nefajčili alebo fajčiť prestali, majú zanedbateľný záujem o IQOS, no zároveň je tu významný potenciál, že dospelí fajčiari úplne prejdú na IQOS.

Pre PMI je veľmi dôležitá osvetová kampaň, ktorá by verejnosti vysvetlila znížené zdravotné riziká pri prechode na bezdymové výrobky, ako aj potrebu odlišného zdaňovania klasických cigariet a bezdymových výrobkov.

Do úvahy treba zobrať skutočnosť, že priemerne až 60 – 70 % fajčiarov má podľa viacerých prieskumov záujem o konverziu na zohrievané cigarety. PMI odhaduje, že do roku 2025 bude na celom svete fajčiť asi jedna miliarda ľudí. Cieľom PMI je uspokojiť všetkých dospelých fajčiarov, ktorí chcú pokračovať vo fajčení, a posunúť ich smerom k bezdymovému fajčeniu.

» Zdroj: Philip Morris Slovakia s.r.o.

Zobrazit Galériu

Philip Morris Slovakia s.r.o.

Všetky autorove články

3 komentáre

Cigarety a alkohol zo zásady nekupujem, je to zdieranie ľudu reakcia na: Bezdymová budúcnosť

19.2.2022 14:02
Cigarety a alkohol zo zásady nekupujem, je to zdieranie ľudu
Reagovať

Stupídna reklama reakcia na: Bezdymová budúcnosť

16.2.2022 10:02
Že "potreba odlišného zdaňovania". Dobre že nechcú, aby za tento šmejd čiastočne prispievala aj zdravotná poisťovňa, lebo "zdravšie fajčenie". Toto je len menej škodlivé fajčenie, ale vždy bude škodlivé. Vobec nechapem, že sa vobec robí takýto druh osvety namiesto "ľudia nefajčite!" PMI a aj ďalší producenti tabakových výrobkov na fajčiaroch aj tak ešte budú veľmi dlho pekne zarábať a my nepotrebujeme mat reklamy v plátkoch, ako je Nextech. Ja osobne veľmi rád čítam o nových technológiách, ktoré nás posúvajú k lepšej budúcnosti. Nechajme PMI, nech si propaguje svoje nezmysly na svojich stránkach. Mier!
Reagovať

Bezdymová... reakcia na: Bezdymová budúcnosť

8.2.2022 09:02
Slovné spojenie "zdravšie fajčenie" je naprostý marketingový podvod, ak chete byť zdravý, tak neinhalujte žiadne chemické "prírodné" svinstvá, či už zohriate alebo prihriate. Iba si predplácate zdravotné problémy, ovšem pre výrobcu je to parádny kšeft. Pre štát evidentne takisto, lebo koľko už narozprávali o liečení fajčiarov a štátnej kase - ale biznis ďalej beží. Ak nejaký mudrák chce, aby si nezaočkvaní priplácali za lekársku starostlivosť (na ktorú si platia odvody..!) tak nech si platia aj fajčiari, alkoholici, obézni... PS - sám som fajčil asi 30 rokov. Prestal som. Prosto a jednoducho. Prestal :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať