Pri dovolenkovaní na Slovensku nezabudnite na poistenie do hôr

0

Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla prakticky celý svet, výrazne ovplyvnila cestovateľskú mapu a zmenila plány dovolenkárov. Z vlastného rozhodnutia a aj na základe odporúčaní plánuje väčšina Slovákov tento rok dovolenkovať na Slovensku. Na našich turistických chodníkoch a pri obľúbených pamiatkach sa tak očakáva zvýšený nápor. Ani pri cestách po Slovensku sa však nevyhneme nástrahám v podobe nehôd či úrazov, a to najmä pri športe a turistike.

NEŠŤASTIE CHODÍ AJ PO HORÁCH

Len minulý rok záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) v našich horách zasahovali až  2886-krát, z toho v 913 prípadoch išlo o pomoc turistom, horolezcom či cyklistom na turistických trasách a chodníkoch. Klienti Allianz – Slovenskej poisťovne nahlásili v roku 2019 dovedna 28 škôd z poistenia do hôr. „Počas turistiky v lokalite Demänovské sedlo mal klient podozrenie na infarkt a potreboval akútne ošetrenie. Náklady za vyslanie záchranárov na terénnom vozidle a ošetrenie dosiahli takmer 1200 eur. Riešili sme aj záchranu klienta, ktorý utrpel úraz nohy v lokalite Plesnivec, iný klient potreboval záchranu v Malej Fatre po tom, ako dostal kŕče a bol vyčerpaný, ďalší klient udával bolesť predkolenia a vyčerpanosť v lokalite Čierťaž,“ bilancuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

ZA ZÁSAH STE ZODPOVEDNÍ

Podľa zákona o Horskej záchrannej službe si od roku 2006 každá osoba musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním v horskej oblasti. Výnimka platí len pre neplnoleté osoby. „Náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom sa podľa rozsahu a dĺžky pátracej akcie pohybujú v stovkách až tisíckach eur,“ upozorňuje L. Muthová. Cena poistenia do hôr v Allianz - SP stojí pritom 70 eurocentov na deň. Pre milovníkov turistiky, ktorí do hôr vyrážajú pravidelne, sa oplatí uzatvoriť celoročné cestovné poistenie za 17 eur, v prípade vykonávania rizikových športov a činností je to 40 eur ročne. Poistenie do hôr platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde HZS vykonáva svoju činnosť. Klient si poistenie do hôr môže dohodnúť online pár klikmi na https://online.allianzsp.sk/poistenie-do-hor/.

• Pandémia mení cestovateľskú mapu, našinci plánujú dovolenkovať doma a slovenské turistické chodníky očakávajú nápor.

• Do hôr nechoďte bez poistenia, horskí záchranári minulý rok zasahovali 2886-krát.

• Allianz – SP riešila minulý rok v horách 28 poistných udalostí.

 

Allianz

Všetky autorove články
poistenie Allianz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať