
Revolučný reproduktor tenký ako papier prinesie úplne nové možnosti
Výskumníci z MIT vyvinuli ultratenký reproduktor, ktorý dokáže premeniť akýkoľvek povrch na aktívny zdroj zvuku. Ľahký reproduktor môže generovať kvalitný zvuk s minimálnym skreslením bez ohľadu na to, na aký povrch je pripevnený. Tradičný reproduktor využíva elektrický prúd prechádzajúci cez drôtovú cievku na vytvorenie magnetického poľa. To pohybuje membránou reproduktora, ktorá zasa rozhýbe vzduch okolo seba a vytvára zvuky, ktoré počujeme.
Ako zdôrazňuje MIT, väčšina reproduktorov s tenkou membránou stojí voľne, pretože membrána potrebuje priestor na pohyb, aby mohla vytvárať zvuk. Pripevnenie bežného reproduktora na povrch by bránilo vibráciám a obmedzovalo jeho schopnosť vytvárať zvuk. Na obídenie tohto problému tím vytvoril materiál, ktorý používa malé kupoly s výškou 15 mikrónov (asi jedna šestina hrúbky ľudského vlasu) na tenkej vrstve piezoelektrického materiálu, z ktorých každá vibruje samostatne.
Dištančné vrstvy poskytujú dostatočný priestor na to, aby mohli voľne vibrovať, a zároveň ich chránia pred nárazmi, čím zvyšujú ich odolnosť. Vynález inžinierov MIT je tenký ako papier a dá sa zväčšiť tak, aby sa z neho dali vyrobiť reproduktory dostatočne veľké na pokrytie vnútra vozidla alebo dokonca vytapetovanie miestnosti. Výskumníci predpokladajú, že napríklad v kokpite lietadla by sa mohol použiť na generovanie zvuku s rovnakou amplitúdou, ale opačnou fázou, aby sa rušil nežiaduci hluk. Inými slovami, dal by sa použiť na aktívne potláčanie hluku.
Zdroj: techspot.com.
Zobrazit Galériu