
Video: Budú zásielky roznášať tiché drony s iónovým elektromagnetickým pohonom?
Startup Undefined Technologies z Floridy tvrdí, že sa mu pomocou technológie Air Tantrum podarilo zvýšiť úroveň ťahu iónových pohonných systémov na „bezprecedentnú úroveň“, ktorá umožňuje zostrojiť veľmi tiché drony s pohonným systémom bez pohyblivých častí, ktoré vyzerajú ako lietajúce palety. Pohonné systémy lietadiel poskytujú ťah pohybom vzduchu alebo iného hnacieho plynu a v drvivej väčšine dronov ide o nejaký druh ventilátora alebo vrtule, ktoré otáčajú šikmé lopatky, aby pretlačili vzduch a vytvorili ťah v opačnom smere.
Na druhej strane iónový pohon je elektromagnetický. Tento mechanizmus využíva vysokonapäťové elektrické pole na ionizáciu molekúl dusíka a kyslíka vo vzduchu, pričom sa uvoľňujú elektróny a vytvára sa tak množstvo molekúl dusíka s kladným nábojom. Tie sú priťahované k záporne nabitej elektróde, zvyčajne vo forme plochy s mriežkou. Pri tomto pohybe vrážajú do ďalších molekúl vzduchu a vytvárajú prúd iónov.
NASA používala niečo podobné vo vesmíre od 60. rokov 20. storočia a priniesla vlastný xenónový pohon, pretože vo vesmíre nie je žiadny vzduch na ionizáciu. Teraz Undefined Technologies hovorí, že má iónový pohon pre veľký dron s pravouhlým dizajnom a s rozmermi 0,6 × 1,2 m. Spoločnosť zverejnila aj video, v ktorom dron pripomínajúci kopu paliet uskutočňuje krátky let.
Medzi výhody iónovo poháňaných dronov patrí tichý let. Cieľom je dosiahnuť hluk na úrovni 70 decibelov, čo by v mestskom prostredí nebolo rušivé. Je tu však niekoľko výziev. Takýto dron by mal byť pomerne veľký a mimoriadne ľahký, aby uniesol batériu, počítačovú výbavu, kameru, prístroje a náklad, čo by bolo problematické aj s použitím materiálov, ako sú uhlíkové vlákna, ktoré môžu byť navyše krehké.
Do takéhoto veľkého stroja sa lepšie zaprie vietor, a tak bude ťažšie udržať stabilitu počas letu. A napokon nie je jasné ani to, aký ťah poskytne dronu elektromagnetický pohon. Zodpovedať tak treba teda ešte veľa otázok, kým technológia Air Tantrum nájde praktické uplatnenie.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu