SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Video: Budú zásielky roznášať tiché drony s iónovým elektromagnetickým pohonom?

1

Startup Undefined Technologies z Floridy tvrdí, že sa mu pomocou technológie Air Tantrum podarilo zvýšiť úroveň ťahu iónových pohonných systémov na „bezprecedentnú úroveň“, ktorá umožňuje zostrojiť veľmi tiché drony s pohonným systémom bez pohyblivých častí, ktoré vyzerajú ako lietajúce palety. Pohonné systémy lietadiel poskytujú ťah pohybom vzduchu alebo iného hnacieho plynu a v drvivej väčšine dronov ide o nejaký druh ventilátora alebo vrtule, ktoré otáčajú šikmé lopatky, aby pretlačili vzduch a vytvorili ťah v opačnom smere.

Na druhej strane iónový pohon je elektromagnetický. Tento mechanizmus využíva vysokonapäťové elektrické pole na ionizáciu molekúl dusíka a kyslíka vo vzduchu, pričom sa uvoľňujú elektróny a vytvára sa tak množstvo molekúl dusíka s kladným nábojom. Tie sú priťahované k záporne nabitej elektróde, zvyčajne vo forme plochy s mriežkou. Pri tomto pohybe vrážajú do ďalších molekúl vzduchu a vytvárajú prúd iónov.

NASA používala niečo podobné vo vesmíre od 60. rokov 20. storočia a priniesla vlastný xenónový pohon, pretože vo vesmíre nie je žiadny vzduch na ionizáciu. Teraz Undefined Technologies hovorí, že má iónový pohon pre veľký dron s pravouhlým dizajnom a s rozmermi 0,6 × 1,2 m. Spoločnosť zverejnila aj video, v ktorom dron pripomínajúci kopu paliet uskutočňuje krátky let. 

Medzi výhody iónovo poháňaných dronov patrí tichý let. Cieľom je dosiahnuť hluk na úrovni 70 decibelov, čo by v mestskom prostredí nebolo rušivé.  Je tu však niekoľko výziev.  Takýto dron by mal byť pomerne veľký a mimoriadne ľahký, aby uniesol batériu, počítačovú výbavu, kameru, prístroje a náklad, čo by bolo problematické aj s použitím materiálov, ako sú uhlíkové vlákna, ktoré môžu byť navyše krehké.

Do takéhoto veľkého stroja sa lepšie zaprie vietor, a tak bude ťažšie udržať stabilitu počas letu. A napokon nie je jasné ani to, aký ťah poskytne dronu elektromagnetický pohon. Zodpovedať tak treba teda ešte veľa otázok, kým technológia Air Tantrum nájde praktické uplatnenie. 

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Nebudu. reakcia na: Video: Budú zásielky roznášať tiché drony s iónovým elektromagnetickým pohonom?

2.12.2020 21:12
Ma to slabe vykony nato aby sa to udrzalo vo vzduchu pri normalnom letovom rezime, nieto ako VTOL. Spotreba energie je pritom obrovska.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať