Youtuber názorne predviedol, ako funguje štvrtý rozmer

0

Tvorca obsahu s názvom Leios Labs sa rozhodol ponoriť do toho, ako sa štvorrozmerná kocka otáča pozdĺž „rovín X, Y a Z W súčasne“. Aby ste pochopili, ako sa otáčate v štyroch dimenziách, Leios Labs simuluje Tesseract, no vysvetľuje, že vizualizácia nie je štvorrozmerná, ale „je reprezentáciou štyroch dimenzií v troch dimenziách a následne je vykreslená na dvojrozmernej obrazovke“.

Potom pokračuje: „Zoberme si kocku. Je to úplne skvelý 3D objekt, myslím, že to nie je žiadna štvorrozmerná kocka alebo niečo podobné, ale zatiaľ to bude stačiť. Túto kocku môžeme znázorniť ako sériu rovín alebo krížových rezov, rezaných pozdĺž osi X, Y alebo Z. Je zrejmé, že 2D roviny v skutočnosti nie sú 3D kocky, ale sú to reprezentácie 3D objektov v 2D priestore.“

Po množstve rovníc a škálovania poskytuje Leios Labs reprezentáciu, ktorá je „tak blízko, ako sa len dostaneme“ k 4D kocke. Tvorca potom pokračuje v otáčaní kocky pozdĺž rôznych rovín vrátane „dvojitej rotácie“, ktorá „konečne replikuje animáciu na Wikipédii“. Samozrejme, treba zvážiť aj stereografickú projekciu. Ale na vytvorenie tohto tesseractu musíte „vydeliť každý prvok matice pomocou LW“, čo znamená „umiestnenie svetla“ a „polohu časti, ktorú premietame“.

Slovo Matrix je spomenuté veľakrát a zdá sa, že diváci, ktorí si pozreli video, sú zmätení. Jeden používateľ napísal: „Ukazujete mi 4D objekt v 3D svete na mojej 2D obrazovke a ja sa to snažím pochopiť pomocou svojho 1D mozgu.“ „Pokúšať sa vysvetliť 4. dimenziu je ako vysvetľovať farby človeku, ktorý je slepý od narodenia. Neexistuje spôsob, ako to skutočne správne vizualizovať,“ komentoval ďalší.

Zdroj: unilad.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať