SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Nová technológia zachytáva vírusy do DNA pasce

0

Vedci z Technickej univerzity v Mníchove (TUM) vyvinuli novú liečebnú metódu, ktorá zachytáva vírusové infekcie a robí ich neškodnými. Pomocou metódy „DNA origami“ zostrojili nanokapsuly šité na mieru z genetického materiálu, ktoré dokážu vírusy neutralizovať ich zachytením. Výskumný tím už roky experimentuje s programovaním DNA. Jeho nová metóda v podstate programuje DNA tak, aby sa zložila do trojrozmerných trojuholníkových doštičiek v špecifických predprogramovaných tvaroch.

V rámci najnovšej práce vyrobili „duté nanoobjekty“, ktoré zachytávajú vírusy pomocou molekúl, ktoré ich viažu a bránia im v infikovaní ďalších buniek. Drobné vírusové pasce boli postavené do tvaru mnohostenu nazývaného ikosaéder (dvadsaťsten), ktorý sa skladá z 20 trojuholníkových povrchov. Vnútro pascí je lemované molekulami, ktoré sa viažu na vírusy, čo pomáha zariadeniam zachytiť a zadržať vírus.

„Ak na vnútornú stranu pasce umiestnime päť väzobných miest pre vírus, napríklad vhodné protilátky, môžeme vírus blokovať o 80 percent, ak ich zapracujeme viac, dosiahneme úplné blokovanie,“ vysvetlil Hendrik Dietz, spoluautor štúdie publikovanej v časopise Nature Materials. Tím testoval pasce v laboratórnych bunkových kultúrach s myším sérom, ľudskými bunkami a vírusmi a zistil, že dokážu úspešne zachytiť vírusové bunky skôr, ako sa môžu uchytiť na ľudských bunkách.

SWAN_042021

Drobné štruktúry zostali v sére stabilné po dobu 24 hodín a zachytávali dva typy vírusov, hepatitídu B a adeno-asociované vírusy (AAV) a bránili im infikovať ľudské bunky v sére. Podľa vedcov by sa rovnaká technológia mohla použiť aj ako transportný prostriedok pre lieky v tele. Štruktúry by sa dali naprogramovať tak, aby niesli liek a jednorazovo ho uvoľnili napríklad do nádoru. V nasledujúcom období sa chcú výskumníci z TUM zamerať na testovanie vírusových pascí vnútri tiel myší.

Zdroj: interestingengineering.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať