SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Predpovede o robotoch na rok 2019: Soft robotika, elektroidy a priateľské roboty

0

Holandský startup Somnox vytvoril robota, ktorého jedinou úlohou je pomôcť vám lepšie spať. Firma, ktorá získala finančné prostriedky vo výške 282 000 dolárov, chce znížiť účinky nedostatku spánku pomocou robota, ktorý simuluje prirodzené dýchanie a uľahčí vám tak zaspávanie. 

Spoluzakladateľ startupu Julien Jagtenberg vidí posun od priemyselnej k domácej robotike a predložil niekoľko predikcií na rok 2019.

Roboty sa už nebudú využívať výlučne v priemysle
Podľa Jagtenberga rozmach jemnej (soft) robotiky dá priestor na vznik robotov, s ktorými sa dá ľahšie a bezpečnejšie komunikovať. Takíto robotickí spoločníci sa môžu použiť v zdravotnej starostlivosti na pomoc pri opakujúcich sa úlohách, ako je podávanie liekov, kúpanie a pod.

Objaví sa nový druh robotov, tzv. elektroidy
Podľa Jagtenberga roboty tu budú s nami podobne ako zvieratá. Elektroidy budú predstavovať ich nový druh. Budú silnejšie (elektrické svaly), inteligentnejšie (pripojené k internetu a procesorom) a budú telepatické (rádiový kontakt). Ľudia sa budú musieť prispôsobiť ich prítomnosti a vytvoriť pre elektroidy správne miesto v spoločnosti.

Roboty budú našimi priateľmi 
Hoci v médiách sa často hovorí o tom, že roboty nás oberú o pracovné miesta, podľa Jagtenberga to nie je nič nové. Pracovné miesta aj v minulosti mizli vplyvom technologického pokroku a objavovali sa nové. Ani teraz to nebude iné. Roboty majú vynikajúcu strojovú inteligenciu, pokiaľ ide o IQ a schopnosť vyriešiť definované problémy, ale nemajú nijakú emocionálnu inteligenciu. „Preto my ľudia zostaneme v tomto svete jedinečnými a relevantnými. Roboty budú našimi priateľmi, nie nepriateľmi,“ dodáva Jagtenberg.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
buducnost stroj technika elektro robot clovek internet

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať