S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr S_03PaletteUltr Advertisement

Británia už o pár mesiacov umožní vodičom pozerať filmy či písať e-maily počas jazdy

0

Technológia na udržiavanie v jazdnom pruhu, ktorá umožňuje motoristom pozerať filmy či posielať textové správy a e-maily, by mala byť v Spojenom kráľovstve povolená už počas tohto leta. Vláda však ustupuje od toho, aby schválila technológiu Automated Lane Keeping System (ALKS) pri rýchlosti 110 km/h, a naznačila, že sa bude môcť použiť iba v cestnej premávke s rýchlosťou 60 km/h. Minister dopravy je podľa zákona o automatizovaných a elektrických vozidlách z roku 2018 oprávnený určiť vozidlá schopné „aspoň za určitých okolností alebo situácií bezpečne jazdiť samostatne“.

Očakáva sa, že prvými takými automobilmi budú nové modely Tesla a Mercedes triedy S, ktoré majú prísť na trh koncom tohto roka. Niektorí odborníci však vyjadrili obavy z tejto technológie a poukázali na jej alarmujúce slabiny. Autá napríklad nemôžu zmeniť jazdný pruh, aby predišli problémom, ale naopak, spomalia a zastavia. Palubný displej síce v prípade núdze okamžite prestane zobrazovať zábavný obsah, ale rozptýlený vodič bude mať problém okamžite zareagovať na situáciu.

Proti novému systému namietajú aj poisťovatelia, ktorí chcú, aby za jazdu zodpovedal vždy človek až do príchodu úplne autonómnych vozidiel. Takisto niektorí poslanci britského parlamentu vyjadrili názor, že pre vodičov nie je bezpečné ignorovať cestu a robiť iné veci, kým technológia nedokáže bezpečne reagovať na neočakávané udalosti. Zatiaľ nebolo urobené žiadne rozhodnutie o tom, či bude povolené systém ALKS prevádzkovať až do rýchlosti 110 km/h.

Zdroj: thesun.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať