SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Cukrom dopovaná lítiovo-sírová batéria sľubuje až päťnásobok kapacity

4

Vedci z Austrálie prišli s novým konceptom lítiovo-sírovej batérie na riešenie inherentných problémov so stabilitou. Experimentálne články zniesli viac ako 1000 nabíjacích cyklov. Problémy lítiovo-sírových batérií so stabilitou vyplývajú z toho, že ich kladná sírová elektróda sa počas nabíjania rozťahuje a zmršťuje, čím je vystavená značnému namáhaniu a rýchlo sa znehodnocuje. Záporná elektróda sa zasa znečisťuje zlúčeninami síry. Tím výskumníkov z Monash University v Melbourne vlani vyriešil jednu polovicu tohto problému.

Vyvinul špeciálne spojivo, ktoré vytvára dodatočný priestor okolo častíc síry, čo znamená, že majú viac miesta na bezpečnú expanziu počas nabíjania. Výsledná vysokokapacitná lítiovo-sírová batéria bola schopná prežiť viac ako 200 cyklov. Teraz sa vedci zamerali na druhú stranu rovnice, teda znečistenie zápornej elektródy sírou. Štúdia z roku 1988 ukázala, ako môžu niektoré látky na báze cukru odvrátiť degradáciu v geologických sedimentoch tým, že uľahčujú silné väzby medzi sulfidmi.

Cieľom bolo aplikovať tento poznatok na lítiovo-sírovú batériu, aby sa zabránilo uvoľňovaniu sírnych reťazcov, nazývaných polysulfidy, z pozitívnej elektródy, ktoré majú tendenciu putovať k zápornej elektróde a vytvárať na nej machovitý porast. Tím pridal aditívum na báze cukru do pavučinovej architektúry elektródy, ktorá funguje ako spojivo a vytvára sieťovité mikroštruktúry pomáhajúce regulovať nežiaduce správanie polysulfidov.

SME konferencia_092021

Experimentálny článok s prísadou cukru vykazoval kapacitu asi 700 mAh na gram, ktorá sa udržala počas 1000 cyklov. Navyše výroba takejto batérie si nevyžaduje exotické, toxické a drahé materiály. Vedci tvrdia, že ich technológia má potenciál uložiť dva až päťkrát viac energie ako súčasné lítiové batérie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Luboslav Lacko klamar reakcia na: Cukrom dopovaná lítiovo-sírová batéria sľubuje až päťnásobok kapacity

23.9.2021 04:09
neslubuje
Reagovať

nauč sa čítať reakcia na: Luboslav Lacko klamar

23.9.2021 14:09
"...Vedci tvrdia, že ich technológia má potenciál uložiť dva až päťkrát viac energie ako súčasné lítiové batérie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Communications."
Reagovať

RE: nauč sa čítať reakcia na: nauč sa čítať

23.9.2021 23:09
Netvrdia, klame bulvar a je to vytrhnute z kontextu. Zvysenie kapacity sposobi xy negativnych veci, co spravi ten napad nepouzitelny.
Reagovať

RE: RE: nauč sa čítať reakcia na: RE: nauč sa čítať

24.9.2021 10:09
aha, sorry, ty génius...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať