ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

14

Sci-fi seriál Star Trek inšpiroval mnohé technológie, ktoré ľudia denne používajú. Jeden z mnohých futuristických nápadov, ktoré upútali pozornosť ľudí na celom svete, je warp pohon. V skutočnosti bola v Star Treku navrhnutá úplne prvá teória, ktorá umožňuje cestovať po galaxii rýchlejšie ako svetlo. Teoretický fyzik Miguel Alcubierre v roku 1994 vyvinul teóriu nazývanú Alcubierrov pohon. Išlo o bublinu v časopriestore, ktorá by skrivila vzdialenosti, čo by umožnilo cestovať na veľké vzdialenosti v bubline. Väčšina ľudí si myslela, že to teoreticky dáva zmysel, ale prakticky to nie je uskutočniteľné.

Joseph Agnew, vysokoškolák z University of Alabama, chcel túto teóriu otestovať. Tvrdil, že ak sa splnia všetky energetické požiadavky, nemožno dokázať, že to nefunguje. Ide o to, že by sa stlačil časopriestor pred kozmickým korábom a rozšíril časopriestor za ním. Podľa Einsteinovej teórie relativity však neexistuje nič, čo by mohlo cestovať rýchlejšie ako svetlo. Keď nejaký objekt cestuje rýchlejšie, má tendenciu byť ťažší. A čím je ťažší, tým náročnejšie je dosiahnuť zrýchlenie. Skrátka, vôbec nie je možné dosiahnuť rýchlosť svetla.

Warp pohon je pravdepodobne svätý grál vesmírneho výskumu. Hovorí sa, že umožňuje cestovať rýchlejšie ako rýchlosťou svetla. No všetci vieme, že nič nemôže cestovať rýchlejšie ako svetlo, ako vysvetľuje Einsteinova teória. Dôvodom je, že na urýchlenie akéhokoľvek hmotného objektu do rýchlosti svetla je potrebné nekonečné množstvo energie. Jediný dôvod, prečo sa to netýka svetla, je skutočnosť, že fotóny (t. j. častice svetla) nemajú žiadnu hmotnosť. Vyplýva z toho, že akákoľvek kozmická loď cestujúca rýchlosťou svetla je nemožná.

Ohnutie fyzikálnych zákonov pravdepodobne umožní prelomiť univerzálny rýchlostný limit. Namiesto prekonania rýchlosti svetla Alcubierrov warp pohon obchádza rýchlosť svetla deformáciou časopriestoru. Podľa tejto teórie sa putujúca vesmírna loď nachádza vo warp bubline obklopenej prstencom zápornej hmoty. Prstenec zápornej hmoty pomáha zmenšovať časopriestor pred vesmírnou loďou a rozťahovať časopriestor za ňou. To umožní vesmírnej lodi cestovať desaťnásobkom rýchlosti svetla.

Aj napriek tomu kozmická loď v bubline zachová univerzálny limit rýchlosti, pričom všeobecná relativita zostane nedotknutá. Je tu však problém – fungovanie warp pohonu by vyžadovalo veľké množstvo energie (hmoty). Na pohon vesmírnej lode na takejto úrovni by ste potrebovali hmotu ekvivalentnú hmotnosti Jupitera. Dr. Harold Sonny White, strojný inžinier a fyzik z NASA, sa snaží nájsť spôsob, ako vyriešiť problém s potrebnou hmotou a energiou. Verí, že ohýbaním cesty pravdepodobne možno znížiť požiadavku na energiu (hmotnosť) uvedenú v Alcubierrovej teórii.

Naznačil takisto, že by mohli existovať možnosti, ako zmeniť tvar prstenca zápornej hmoty, aby bolo možné dosiahnuť požiadavku hmotnosti približne 700 kg. White teraz vedie tím fyzikov a inžinierov v NASA, ktorý má za úlohu vybudovať Whiteov-Judayov interferometer warp poľa. Ide o interferometer s rozdeľovaním lúčov, ktorý dokáže vytvoriť najmenšiu warp bublinu. Hoci ide o významnú prácu, sme ešte ďaleko od toho, aby sa medzihviezdne cestovanie a warp pohon stali realitou. Podľa Star Treku bol warp pohon vynájdený v roku 2063.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

14 komentárov

Fyzika to nedovoli reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

7.11.2021 13:11
Podla specialnej teorie relativity ked nieco leti skoro rychlostou svetla ma skoro nekonecnu hmotnost. Ale iba z pohladu pozorovatela voci ktoremu sa vzdaluje. Kedze vo vesmire nie je ziadny referencny bod tak sa da povazovat aj svetelna rychlost ako nulova. A teda hmotnost telesa ktore sa pohybuje sa pohybom nikdy nezmeni aj keby isla rychlejsie ako svetlo voci nejakemu vzdialenemu bodu. Rychlost svetla moze byt prekrocena ked sa neprenasa ziadna informacia. Ved vesmir je nekonecny a vzdialene galaxie mozu ist od seba aj 1000 nasobnou rychlostou svetla len sa to uz neda pozorovat lebo elektromagneticke ziarenie tak predlzi vlnovu dlzku ze sa vlna strati, zanikne vo vakume. A ani toto sa neda pozorovat lebo zaciatok vesmiru to nedovoli. Pozorovatelny vesmir je mensi ako treba na zaniknutie vlny. Kvoli konstantnej rychlosti svetla.
Reagovať

RE: Fyzika to nedovoli reakcia na: Fyzika to nedovoli

7.11.2021 17:11
Milujem ludi co videli nejake video o Einsteinovi a rozvadzaju tu teoriu relativity:-) Good luck:-)
Reagovať

Fyzika to nedovoli reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

7.11.2021 12:11
Ohnutie casopriestoru znamena zmenit cas a pohybovat sa v inom case? V tej bubline. A tym pojde mimo bublinu iny cas. Na to treba zrychlenie ktoreho pretazenie nic neprezije iba atomy. Takze aj teoreticky to nie je prakticky mozne. Okrem nekonecneho zdroja hmoty ako energie na nepretrzite fungovanie ohybania priestoru. Prakticky budeme lietat rychlostou svetla az vtedy ked sa dokazeme rozlozit a modulovat na elektromagneticke ziarenie. A to tak skoro nebude.
Reagovať

Nasa reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 21:11
Nasa sa nevie dostať bezpečne ani na obežnú dráhu . Už asi všetkým došlo ,ako chodili po mesiaci
Reagovať

RE: Nasa reakcia na: Nasa

3.11.2021 12:11
Ano presne a zem je plocha
Reagovať

RE: RE: Nasa reakcia na: RE: Nasa

3.11.2021 17:11
iba matovolic veri v globus...

Nové zistenie reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 17:11
Neviem ci v redakcii používajú Explorer ale táto informácia je stara už niekoľko rokov. Už vtedy vedeli ako na to, a co na to treba. A tak isto to začalo a padlo na tom ze množstvo energie je nepredstaviteľné. Navyše ak by ste boli aktuálnejsi tak viete že táto energia/hmota bola už na základe výpočtov znížená o polovicu no aj tak to stále predstavuje množstvo ktoré ľudstvo nedokáže vyvinúť
Reagovať

realne reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 17:11
a zatial sme sa ani len na mesiac s modernymi raketami nedostali...
Reagovať

Pekne to vidno, keď horí oheň na opekanie párkov a vlní sa nad ním horúci vzduch, tak ohýba časopriestor to vlnenie :) reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 17:11
Pekne to vidno, keď horí oheň na opekanie párkov a vlní sa nad ním horúci vzduch, tak ohýba časopriestor to vlnenie :) Pekne vidíš, keď sa cez to pozeráš ako sa ohýba priestor za ním. Plazma toto robí tekutá. Možno takú warp bublinu nájdu len v TOKAMAKu pri jadrovej fúzií.
Reagovať

RE: To nie je horuci vzduch, to zem je plocha a ta sa ohyba cela na oboch koncoch. reakcia na: Pekne to vidno, keď horí oheň na opekanie párkov a vlní sa nad ním horúci vzduch, tak ohýba časopriestor to vlnenie :)

13.11.2021 17:11
To nie je horuci vzduch, to zem je plocha a ta sa ohyba cela na oboch koncoch.

RE: Pekne to vidno, keď horí oheň na opekanie párkov a vlní sa nad ním horúci vzduch, tak ohýba časopriestor to vlnenie :) reakcia na: Pekne to vidno, keď horí oheň na opekanie párkov a vlní sa nad ním horúci vzduch, tak ohýba časopriestor to vlnenie :)

3.11.2021 11:11
:D ak sa ti vlni horuci vzduh, tak sa ziadny casopriestor neohyba. Ohne sa ti iba svetlo. :D

staré niekoľko rokov reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 16:11
staré niekoľko rokov
Reagovať

ano reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 10:11
a vulkanci cakaju na nas za odvratenou stranou mesiaca
Reagovať

Sluboslav Macko reakcia na: Podľa výskumníkov NASA sa warp pohon približuje realite

2.11.2021 10:11
To sa mi nezda moc realne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať