SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

Technológie
15

Špeciálny projekt

Veronika Hudzíková má vo svojom mladom veku za sebou už niekoľko úspechov v oblasti IT. V roku 2017 vyhrala s projektom Sám v múzeu Hackathon, ktorý odštartoval jej kariéru vo vývoji produktov v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Dnes pôsobí v najväčšej IT firme na východe Slovenska na pozícii Application Developer a zároveň riadi projekty na oddelení Research and Development (R&D). V roku 2021 sa dostala do rebríčka magazínu Forbes Slovensko 30 pod 30.  V rozhovore nám opísala detaily nielen z nového projektu Cognity Care, ktorý sa zaoberá diagnostikou a terapiou ľudí s poruchami duševného zdravia, ale aj ďalších pripravovaných projektov.

Informačné technológie sú široký pojem. V čom sa vy konkrétne realizujete?

V rámci Research & Development (R&D) sa snažíme vytvárať produkty, ktoré sú mierené na lokálny trh. Začíname s vytváraním prototypov, ktoré následne v rámci Corporate Scoial Responsibility (CSR)  ponúkame verejnosti. Následne riešenie otestujeme s reálnymi používateľmi a ponúkneme biznisu.  Realizujeme sa predovšetkým v oblasti zdravotníctva, vzdelávania či dátovej analytiky. Spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia ( DT ITSO SK) razí cestu produktovej orientácie, dáva nám voľnú ruku v našom vývoji a priestor inováciám.

Na akých projektoch v súčasnosti pracujete?

Momentálne sa venujeme projektu z oblasti digitálneho zdravia, ktorý využíva virtuálnu realitu. V spolupráci s Technickou Univerzitou v Košiciach máme rozpracovaný projekt pre nepočujúcich. Pomocou aplikácie dokážeme preložiť viac ako pol milióna slovenských slov do posunkovej reči. Ďalší projekt je viac edukatívny. Má za úlohu vzdelávať deti pomocou rozšírenej reality.

Ako prepájate virtuálnu realitu a zdravotníctvo? 

Virtuálna realita a zdravotníctvo ponúka neprebádaný priestor na inovácie v liečbe. Prostredníctvom nášho projektu Cognity Care sme sa rozhodli pomáhať ľuďom s poruchami duševného zdravia. Pacientov na psychiatrických oddeleniach stále pribúda. Na diagnostikovanie ochorenia, respektíve na liečbu sa aj napriek pokroku v technológiách ešte stále používajú zastarané metódy. Ide aj o papierové testy, ktoré pacientov ešte viac stresujú a vyvádzajú z miery. Rozhodli sme sa vytvoriť virtuálnu realitu, teda prostredie, ktoré je koncipované ako hra, pričom si pacienti neuvedomujú, že sú testovaní. Psychiater dokáže sledovať reakcie pacienta a na základe toho ho diagnostikovať. Pomocou virtuálnej reality môže prebiehať aj terapia a samotná liečba.

Produkt Cognity Care teda dokáže diagnostikovať a zároveň liečiť?

Naším cieľom bolo pomocou virtuálnej reality primárne vytvoriť tréning kognitívnych funkcií a exekutívy. Zároveň chceme týmto projektom podporiť aj diagnostickú časť a neskôr sa venovať výskumu v tejto sfére. Momentálne uskutočňujeme zber dát o tom, ako sa pacient správa vo virtuálnom prostredí, či sa ukázali nejaké vzorce správania a podobne.

Spolupracovali ste na vývoji produktu aj s odborníkmi?

Samozrejme. Aj práve preto sme si vybrali Nemocnicu v Trebišove a jej psychiatrické oddelenie, v ktorom pôsobí klinický psychológ Richard Bodnár. V rámci svojej práce začal s podobným výskumom, v ktorom išlo o to, ako pacienti reagujú na rôzne prostredia, ktoré im púšťal v rámci terapie. Rozhodli sme sa posunúť to o level vyššie a vytvorili sme softvér, ktorý obsahuje niekoľko prostredí. Pacient vďaka nim trénuje exekutívu a kognitívne funkcie.

Koľko je momentálne vytvorených prostredí a ako fungujú?

Prostredia máme dve. Jedným je les, v ktorom pacient vykonáva a plní rôzne úlohy. Na základe ich plnenia môže terapeut vidieť, či sa prejavujú nejaké poruchy správania alebo diagnózy. Na druhej strane, pacient sa cíti uvoľnene a dostáva veľa pozitívnych vnemov, ktoré na neho vplývajú. Druhé prostredie je situované na pláž a slúži prioritne na relaxáciu. Pacient sa vďaka najnovším headsetom môže doslova prehrabávať rukami v piesku a počúvať zvuky vĺn.

Aké sú zatiaľ výsledky a spätná väzba?

S pomocou pána doktora Richarda Bodnára sme testovali túto aplikáciu priamo na pacientoch, od ktorých máme aj spätnú väzbu. Taktiež máme aj prvú klinickú štúdiu, ktorá potvrdzuje, že pacienti, ktorí vyskúšali naše prostredia vo virtuálnej realite vykazujú zlepšenie v exekutívnych funkciách. U pacientov sme po vyskúšaní Cognity Care projektu pozorovali aj zvýšenú sebarealizáciu a socializáciu na oddelení.  Tento projekt je zatiaľ len pilotnou verziou. To, čo sme navrhli, je akoby jeden deň terapie pacienta. Chceme ju však rozšíriť a náročnosť stupňovať na terapiu viacerých dní. Aj napriek neľahkým úlohám môžu mať pacienti z dlhodobého hľadiska oveľa lepšie výsledky.

Vedia sa pacienti ľahko stotožniť s novými technológiami?

Keď sa pacient prvýkrát stretne s týmto produktom, na začiatku prejde cez tutoriál, kde sa naučí, ako má s týmto softvérom pracovať, ako ho má ovládať či už v lesnom alebo plážovom prostredí. Pacienti sú veľmi šikovní, virtuálna realita im vôbec nerobí problém. Dokonca by som povedala, že sú z nej nadšení a radi sa ku nej vrátia opäť.  

Popri Cognity Care pracujete aj na iných projektoch, aj tie sú postavená na virtuálnej realite?

Prekladač, ktorý vyvíjame v spolupráci s TUKE, je postavený na data science. Čiže je vytvorená  databáza slovenských slov, ktoré sa v reálnom čase prekladajú z reči do textovej podoby pre nepočujúcich. Ďalší projekt, na ktorom momentálne pracujeme a dostáva sa do fázy testovania je mobilná aplikácia, tá však využíva rozšírenú realitu.

Môžete nám o aplikácii povedať viac?

Táto mobilná aplikácia je určená pre deti a má za úlohu predovšetkým vzdelávať. Inšpirovali sme sa tým, že deti sú väčšinu času z dňa prilepené na smartfónoch a tabletoch. Tento problém sme sa snažili vyriešiť hravou formou. Často sa stáva, že ak rodičia chcú ísť s deťmi na turistiku alebo prechádzku, deti o to nemajú záujem. Informačné tabule, ktoré sú umiestnené pri turistických chodníkoch ich tiež veľmi nezaujmú. Inšpirovali sme sa preto jednou mobilnou aplikáciou, ktorá spôsobila po celom svete veľký rozruch – PokémonGo. Deti môžu v prírode prostredníctvom aplikácie vidieť zvieratká, ktoré môžu „zbierať“. Ak sa dieťa priblíži k určitej pozícii podľa GPS lokácie, telefón vibrovaním upozorní užívateľa na blízkosť zvieraťa. Po zapnutí aplikácie a kamery sa im vygeneruje veľmi detailný model zvieraťa.

Spomínali ste, že DT ITSO SK si razí cestu produktovej orientácie…

Tento produktový smer naberá na plných obrátkach vo všetkých oblastiach. Na oddelení Research & Development (R&D) sa venujeme predovšetkým produktom, ktoré nájdu uplatnenie na lokálnom trhu. Nie sme jediní, ktorí sa v DT ITSO SK venujú vývoju produktov, máme oddelenia, ktoré riešia globálny trh a konkrétne potreby klientov. R&D oddelenie je nasmerované na produktovú orientáciu v rámci vzdelávania, zdravotníctva či riešenia problémov sociálnych skupín. Myslím, že to začalo pri projekte Sám v múzeu, kde sme prvýkrát ukázali, že dokážeme vytvoriť zaujímavý projekt pre zákazníkov aj pre verejnosť. Každý manažér sa pohrával s touto myšlienkou, a to aj tým, ako sa menilo DT ITSO SK . Produktová orientácia tomu tiež veľmi pomáha.

Čo vás na tejto práci najviac oslovuje?

Páči sa mi, že za krátky čas dokážeme vytvoriť niečo úplne nové. Väčšinou také riešenia, ktoré nie sú ani vo svete. Za krátku dobu sa dokážeme vyhrať s novou technológiou a sprístupniť ju ľuďom. Tým, že sú naše projekty zamerané predovšetkým CSR, dávame túto technológiu testovať bežným ľuďom, takže máme okamžitú spätnú väzbu, s ktorou vieme pracovať. Na základe výsledkov máme benefit s CSR, prototyp funkčnej aplikácie a dáta. Ak sa na to pozriem biznisovo, tak za málo peňazí dokážeme urobiť výskum a vývoj veľmi rýchlo a efektívne. Firma má skúsených, vyškolených ľudí a nové produkty.

Aká budúcnosť čaká  túto sféru?

Momentálne sme v čase IT boomu. Teraz sme len na začiatku digitalizácie a je neskutočné, že vieme smerovať naše produkty aj globálne. Veľmi ma zaujíma rozšírená realita a budem s očakávaním sledovať, ako sa bude ďalej transformovať. Okrem toho sa mi veľmi páči to, že ak niekto vytvorí digitálny produkt na Slovensku, dokáže to ovplyvniť človeka na opačnom konci sveta. Digitálne zdravotníctvo vie človek využívať kdekoľvek. Aj kvôli pandémii sa potreby sveta začali viac orientovať na digitálne riešenia. Tým sa len potvrdilo, že ich budeme čoraz viac potrebovať.

Ilustračné fotografie, zdroj: Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

Zobrazit Galériu

15 komentárov

Txz Qvye U reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

10.10.2021 14:10
QGWO4BOOZS60YEHWXF www.google.com
I have a small question for you
Reagovať

Ii Phxpnkbjek reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

10.10.2021 00:10
Many companies are known for their product development. That is their expertise.

As senior account executive for business development at Nutritional Products International, I have worked with brands that have created and developed innovative products that consumers would want to buy.

But these companies don’t have the staff or knowledge to successfully launch their products in the U.S. This is why many domestic and international health and wellness brands reach out to NPI.

Launching products in the U.S. is our expertise.

On a daily basis, I research companies in the health and wellness sectors, which is how I came across your brand.

NPI, a global brand management company based in Boca Raton, FL., can help you.

Through a one-stop, turnkey platform called the “Evolution of Distribution,” NPI gives you all the expertise and services you need when you launch your product line here. We become your headquarters in the United States.

What does NPI do? We import, distribute, and market your product line.

When you work with NPI, you don’t need to hire a U.S. sales and support team or contract with a high-priced Madison Avenue marketing agency.

NPI, along with its sister company, InHealth Media, collaboratively work to market your products to consumers and retailers throughout the U.S.

For more information, please reply to this email or contact me at MarkS@nutricompany.com.

Respectfully,

Mark

Mark Schaeffer
Senior Account Executive for Business Development
Nutritional Products International
150 Palmetto Park Blvd., Suite 800
Boca Raton, FL 33432
Office: 561-544-071
MarkS@nutricompany.com
Reagovať

Gvdek reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

8.10.2021 11:10
Just saw this! Congratulations to nextech.sk for getting featured in https://www.seattletimes.com/pacific-nw-magazine/in-the-mood-for-truffles-learn-how-to-make-them-yourself/
Reagovať

Urjnmfwv f esm reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

3.10.2021 16:10
QGW8YUH4MJEAGX2WXF www.google.com
I have a small question for you
Reagovať

RE: it s windows10 product keys: https://iproductkeys.com/windows-10-product-key-2019/ reakcia na: Urjnmfwv f esm

4.10.2021 11:10
https://iproductkeys.com/windows-10-product-key-2019/ This is not funny man.
Reagovať

Vgti anqyh reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

2.10.2021 01:10
QGWNDT2KQ77KDOOWXF www.google.com
I have a small question for you
Reagovať

RE: Prečo ten pán zdieľal adresu QGWNDT2KQ77KDOOWXF , ktorú gúgl zakazuje? reakcia na: Vgti anqyh

2.10.2021 20:10
D46F3-CH9RD-PQGHY-7BQVC-F89KM
7M3QX-MYBDC-2367V-PQYRB-Y2T7B
234YK-8W6DP-8T679-MF9QY-4XVJ7
YFM3C-HBVYJ-XF8P7-JFV76-T9W3V
JYVGR-KXX2J-CQT3Q-V24YV-66RFJ
7QRK2-CYFCM-CYQDV-XMFXV-HW786
2KPRG-R42JG-82BQQ-8Q7YQ-92TBP
4D6BX-WGPCB-BFXC7-PDCH8-M6W83
KDFPM-XDD7V-GXMXW-CBWX4-YH26G
MPT33-DB92F-2B2W7-9C236-D6VY2
W8QJ3-229FX-PVWFV-3H8RV-C6TP9
4HT7X-R43W9-YMQ7F-JF2BM-PVWDP
TK2BJ-XX2J9-B7H6W-MC9Q9-WMMY9
V4DKR-KD6G8-6TD79-7K4XJ-P3VYB
KFBH6-3PRKV-VFRTC-83M9T-HDT88
BW8YC-WM8TW-PMXY8-RBB77-7Y47T
J3MRG-F2RQ4-C334V-6Q778-MHBKT
36QYB-G27XM-4MFXQ-G4QTT-R9WQ8
J7QFF-8KRTW-69H3M-BQDGX-6GBMR
4HQRX-2C8GB-BV28T-J2FR8-BV99T
2WCBC-CXHPG-G4K3M-WWHPX-KGWCK
YB637-GC6HY-YMCYT-3QQ6K-DC77B
TTV8Y-7C9RJ-946V8-MX4HG-J7BM6
BT67X-VDHQ7-XKY4D-4MJVB-HR4TV
W3229-HHK7D-KFW9H-P9GFY-FPD8D
YKFRY-HJ63B-KYR9H-X7CJK-7D93K
PW2BD-TRBDH-YYXRG-CVQGB-QMHYK
3X88W-TCYWY-YX7PD-FDY7P-DYF3Q
6F7KF-QCWX3-GTJPY-P6BJK-FJR77
D8HMR-X79WV-4QGKD-739HQ-XRC2Q
PV7RT-JPP6C-TFH2W-9GHBK-D8JK9
V8KPH-JJV9X-3M7KD-TRMYF-M962P
TM9W8-9M2M9-73463-VCM3J-6TXXY
7K3X2-2333C-3X6KM-Y94JB-M863G
C2T62-9D3H7-9YCV2-PKJPH-J3TJY
D6YP7-J4BWF-PKC6Q-M3T2K-W9PRH
6RRMR-7B4XK-PRJVB-G8YT2-2PRQT
FDGHG-9C493-FHPJ6-JGC77-B43DB
6GM6Q-2D8TP-XYQ3D-2T38R-3KC9J
H62HY-BC3CV-JPHPT-2PT79-M7986
GTM88-C4JM3-PC43T-V2FY3-84THP
7WW44-2V8D2-YY4QH-THFX9-6KRR3
6PPYG-6XJ8G-28GJP-VYHJ3-X9QDM
BM397-J6XGV-K22V3-3RBTV-RMGVV
C4HRW-26CJ2-VHD39-QK7HC-P82Y9
383QB-D3GGW-463XD-Q7HYQ-4MK8R
8XD87-8H4PP-CWFHW-DPKT9-JVDD4
3XH4F-6V872-8PC33-YCW7M-6K3WX
CYRY9-CDPBJ-449QV-8Y4VF-HC7G6
HX3CV-CFTG3-KG3JW-9T6YY-3VT7V
C3R3W-JY64P-2KJJP-PXWV9-6W8MJ
4DXR3-F29BD-TDJT8-B2H4T-JDKHK
TTCYY-B6C4Q-XC89W-Q3QTR-8TKMQ
MRBD7-PP9P2-H6WDC-42338-KBDFC
J74B2-YV979-JQ6JF-FFXVR-MR6P8

https://lolz.guru/threads/2470932/page-2
Reagovať

RE: čo je to za blbosť? to sú kreknuté softwéry? prečo to gúgl nechce zobraziť presne? reakcia na: Vgti anqyh

2.10.2021 20:10
https://remontcompa.ru/windows/windows-10/page,1,13,769-oficialnye-klyuchi-dlya-ustanovki-windows-10.html
Reagovať

RE: Mne zas našlo, že sú to kreknuté sériové čísla eset internet security na ruskej stránke reakcia na: Vgti anqyh

2.10.2021 20:10
Mne zas našlo, že sú to kreknuté sériové čísla eset internet security a nie päť tisíc dolárov v bitkoinoch. Vie to niekto dešifrovať presne?
Reagovať

RE: RE: To tam majú eset zadarmo? Oni zlomili eset ty vole... reakcia na: RE: Mne zas našlo, že sú to kreknuté sériové čísla eset internet security na ruskej stránke

2.10.2021 20:10
FXX8-XNKR-3N8K-EANE-7N47
5UFG-X85H-WFJR-NPM5-3VPK
U6BF-XEPS-6PH9-F36S-EC4S
V3WX-XJKJ-8A8V-JHTK-R8NB
MDT3-XEPR-N5K7-M6NS-DNVB
DFMA-XMWC-EE2C-3K88-D3E4
RU52-XWAX-CDAU-4WN4-VW89
DRVU-X9VJ-URBW-AVN4-85TF
K5HD-X8S6-VF4J-8498-TT3A
WCW6-X9VC-GC6W-WR9P-SVWC
3FN7-XDWN-BVH4-4WK5-4853
DDTX-XRK7-JT6A-H9FV-8T2F
UH8M-XT2N-BSDK-WACD-WWX2
UJDW-XSX7-JBMF-JUVG-56D6
83AM-XGEW-6W2C-FENX-PBXB
AE6A-XSJG-8BFX-STFN-P9F9
CK9W-X3TR-N9SW-3ACH-V5BE
F52X-XK48-GUH6-JW3B-MCTR
H2JM-XP52-2TMH-PV76-GGA2
P2SF-XHD2-J63X-KPA6-RF42
NFG7-XNB9-WEDH-57EP-2K9W
2TE4-XGA3-KDW2-HACB-D7NF
ETKE-XWTK-KBPA-W9VV-2ACP
SUJ2-XCNF-27JF-GFB9-SSMC
88MT-X62P-REE8-VK7D-MCTK
AFDT-XSKJ-MGJM-W8JV-9PJA
77K7-XACB-PKEW-4CVM-GPP9
VUSD-XWU3-A32D-6M9F-5ENC
BNRT-XJBK-FX52-SNJT-BW9B
FP4W-XESN-J7JW-BAJM-47XF

RE: RE: https://telemetr.me/content/keysnod32/post/603/ reakcia na: RE: Mne zas našlo, že sú to kreknuté sériové čísla eset internet security na ruskej stránke

2.10.2021 20:10
https://telemetr.me/content/keysnod32/post/603/ ; https://www.blockchain.com/ru/btc/address/bc1qgqgxcahdvdjuj7en5s00fwfh3kcwv9m6uad9j0

RE: Challenge accepted: reakcia na: Vgti anqyh

2.10.2021 19:10
It is cca 5000$ in Bitcoins from Soviet union. But sorry, we do not accept Bitcoin here, bye.
Reagovať

RE: RE: Ale no tak Vakty Anyk, Slovenky až po svadbe nie za päť tisíc ;-) reakcia na: RE: Challenge accepted:

2.10.2021 20:10
Ale no tak Vakty Anyk, Slovenky až po svadbe nie za päť tisíc ;-)

RE: RE: To chcú Hudzíkovej Rusi kúpiť koňa :-D reakcia na: RE: Challenge accepted:

2.10.2021 19:10
To chcú Hudzíkovej Rusi kúpiť koňa :-D Zajazdí a dostane päťku ;-D

Ten falošný úsmev Hudzíkovej na fotke T hovorí za všetko. Má duševný problém? reakcia na: T: Veronika Hudzíková: Produkt Cognity Care pomáha pri diagnostike a terapii ľudí s poruchami duševného zdravia

29.9.2021 18:09
Ten falošný úsmev Hudzíkovej na fotke T hovorí za všetko. Má duševný problém? Čo zlé skrýva? Trápia ju v robote? Podľa mňa veľa trpí. Potrebuje pomoc, tak jej niekto pomôžte. Je to v práci tvrdé, T potrebuje pomoc. Haló: Heelp...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať