PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Nočná mora hackerov: Elektronika zabezpečená chaosom

Bezpečnosť
3

Chaos nemusí byť nevyhnutne zlý. V prípade programovateľných čipov sa dá využiť na vytvorenie jedinečného digitálneho identifikátora. Je to niečo ako odtlačok prsta, ibaže namiesto vzorov na ľudskej pokožke ide o jedinečné fyzikálne variácie prítomné v kremíkových čipoch. Tieto nepatrné rozdiely, často na atómovej úrovni, odlišujú jednotlivé čipy, aj keď sa vyrábajú spoločne. Fyzické variácie možno zosilniť pomocou technológie nazývanej fyzikálne neklonovateľné funkcie (physically unclonable functions – PUF) a vytvoriť tak signatúru, ktorá je pre konkrétny čip jedinečná.

Spojením mnohých buniek PUF možno vytvoriť náhodné číslo ľubovoľnej dĺžky. Hoci je náhodné, stále je jedinečné pre konkrétnu inštanciu čipu. Navyše tento identifikátor sa nemusí ukladať na čip, pretože ho možno vygenerovať, iba ak je to potrebné na autentifikáciu, a okamžite ho vymazať. Preto môžu byť PUF použité na čipových kartách, na sledovanie tovaru v dodávateľských reťazcoch a na aplikácie, kde je nevyhnutné vedieť, že nekomunikujete s podvodníkom. Nedávno výskumný tím z Ohio State University predviedol metódu, ako používať PUF spôsobom, ktorý by frustroval aj tých najtrpezlivejších hackerov.

Súčasné PUF obsahujú iba obmedzený počet tajomstiev. Keď sa toto číslo pohybuje v rádoch desiatok alebo stoviek tisíc, ba dokonca aj v miliónoch, hacker so správnou technológiou a dostatkom času sa môže dozvedieť všetky tajomstvá čipu. Tím však našiel spôsob, ako vyprodukovať obrovské množstvo tajomstiev, čo by hackerom takmer zabránilo zistiť ich. Na získanie prístupu k zariadeniu by museli zaznamenať všetky možné kombinácie, čo by si vyžadovalo viac času ako trvanie vesmíru.

Na tento účel vedci vytvorili vo svojich PUF komplexnú sieť náhodne prepojených logických brán, aby vznikol „deterministický chaos“. Vo fyzike chaos označuje zložitý systém, ktorého správanie je také nepredvídateľné (pre jeho veľkú citlivosť na malé zmeny), že sa zdá náhodné. V tomto prípade bola supercitlivosť spôsobená malými odchýlkami na atómovej úrovni, ktoré sa našli v čipoch. Tieto rozdiely exponenciálne zvyšujú počet tajomstiev, čo sťažuje ich predpovedanie.

Výskumníci v štúdii testovali svoj systém útokmi strojového učenia vrátane metód založených na hlbokom učení a útokoch založených na modeloch, ktoré však systém nenarušili. No PUF môžu byť po istom čase nestabilné a citlivé na teplotu. Kľúčom je preto nechať chaos na čipe bežať len primerane dlho. Vedci dokonca našli časový bod, v ktorom je systém súčasne najunikátnejší a najspoľahlivejší skôr, než sa stane úplne chaotickým.

Výskumníci chcú svoju technológiu komercializovať. Musia však zodpovedať ešte niekoľko otázok. Tá najdôležitejšia je, ako vypočítať množstvo informácií v takýchto systémoch. Nikto ešte nevypočítal entropiu v takej širokej miere. Treba ešte vykonať skúšky v rôznych prostrediach a nájsť lepšie stratégie zmierňovania chýb.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Ian Murdock vražda né sebevražda - Debian Linux v nesnázích reakcia na: Nočná mora hackerov: Elektronika zabezpečená chaosom

23.8.2022 19:08
A to víte, proč se tvorce Debianu zabil? Voni ho špízovali jakožto šikovného inženýra a zjistili, že von se někdy uvolní při pornu. Že si skrátka někdy zašpásuje s počítačem a vyhoní si. Voni mu ho pak nechali viset a von to psychicky neunes a zabil se. Toť tajemství Debianu a policie to uzavřela jakožto sebevraždu. A je podle vás v Americe sloboda?
Reagovať

RE: to my vole víme, dyť si mrkni zamestnavatele na východu Slovenska reakcia na: Ian Murdock vražda né sebevražda - Debian Linux v nesnázích

24.8.2022 16:08
dyť si mrkni zamestnavatele na východu Slovenska, dávaj nervy jiných zamestnancú lidem, kerí jsou v práci klidní - nevíte jak jim to udělali? To je nejaká hypnóza? Nebo jak to dělaj? Kluk mi říká: Víš tati já už tam nechci pracovat, dávaj mi nervy a já nevím jak se to z nich šíří. Jen jsou v práci na východu SK dva nebo tři zamestnanci, kerí dělaj nervy a pak to maj všichni. A ještě na tebe řvou: Tak se cítíme!!! Hlupáci, co tohle dělaj, v práci má být klid. Proto taky vjeřím, že Murdocka zavraždili. Nebyla to náhoda, že stvořil skvjelý Debian a pak zemřel.
Reagovať

Hlupy kLuboslav kLacko klame reakcia na: Ian Murdock vražda né sebevražda - Debian Linux v nesnázích

24.8.2022 00:08
Hlupy kLuboslav kLacko klame
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať