NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Koniec problémov s plastovými obalmi?

1

Každý rok do oceánu uniknú milióny ton plastov a veľkú časť tohto odpadu tvoria obaly. Keďže takmer všetky plasty sa vyrábajú z fosílnych palív, významne prispievajú aj k zmene klímy. Startup Sway sa špecializuje na výrobu nového typu plastu. Tento materiál nie je založený na fosílnych palivách ako mnohé bežné plasty, ale je vyrobený z morských rias. Celulóza zozbieraná z morských rias sa môže použiť na výrobu plastových fólií. Pritom materiál sa dá vyrábať v existujúcich zariadeniach na výrobu plastov.

Morské riasy rastú až 60-krát rýchlejšie ako iné rastliny na zemi. Okrem toho sa zistilo, že dokážu odstrániť až 20-krát viac uhlíka zo vzduchu ako lesy, čo ich robí uhlíkovo negatívnymi. Pestovanie morských rias je lacné, nevyžaduje pesticídy ani hnojivá a potrebné je len malé vybavenie. Plast z morských rias spoločnosti Sway je kompostovateľný doma a dá sa využiť takmer všade, kde sa bežne používajú plasty. Startup sa však zameriava hlavne na obaly.

Nedávno získal na svoj inovatívny plast finančné prostriedky vo výške 2,5 milióna USD, ktoré využije na prechod z laboratória do pilotnej fázy. Sway však tvrdí, že materiál je už teraz pevnejší ako bežný polyetylén s nízkou hustotou, ktorý sa často používa na vrecká na potraviny a obalové fólie. Plast z morských rias sa môže vyrábať číry alebo farebný. Tím už vykonal prvé testy, ktoré ukázali, že materiál sa môže rýchlo biologicky rozložiť v záhrade.

Zdroj: designtaxi.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Luboslav Lacko bludy reakcia na: Koniec problémov s plastovými obalmi?

15.11.2021 20:11
Lacko bol opity, ked pisal nadpis.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať