S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Koronavírus je v zime podstatne nebezpečnejší. Pri teplote 5 °C môže spôsobiť 4x viac nových pozitívnych prípadov

1

Rok po objavení sa choroby, ktorá zabila už 2 milióny ľudí, ľudia neustále podceňujú vírus SARS-CoV-2. Epidemiológovia a predstavitelia verejného zdravotníctva vyjadrili obavy, že COVID-19 je v zime ešte nebezpečnejší, a to nielen pre nákazlivejšie varianty, ktoré sa v súčasnosti šíria po celom svete. Dôkazy totiž naznačovali, že zimné počasie môže zvýšiť prenos vírusu. V laboratóriu vírus pretrvával v chladných a suchých podmienkach, ale na slnečnom svetle bol deaktivovaný ultrafialovými lúčmi.

Koronavírusy vo všeobecnosti vykazujú menšie sezónne výkyvy ako chrípkový vírus, majú tendenciu slabo reagovať na zmeny teplôt. No zdá sa, že SARS-CoV-2 je iný a svet môže túto zimu čeliť väčším zápasom, ako sa očakávalo. Vedci z MIT a Wake Forest University urobili výskum, v ktorom využili jedinečný súbor údajov – záznamy z úmrtných listov obetí COVID-19 v USA. Chceli nájsť súvislosť medzi rýchlosťou šírenia vírusu a teplotou.

Keďže laboratóriá môžu hlásiť výsledky testov s niekoľkodňovým posunom a rovnako aj hlásenia o počte obetí sa môžu omeškávať, výskumníci vychádzali z dátumov uvedených v úmrtných listoch. Na základe toho mohol tím porovnať trendy v úmrtiach na COVID-19 s maximálnymi dennými teplotami počas trojmesačného obdobia od 16. apríla do 15. júla. Podľa výskumu údaje ukazujú, že virulencia vírusu stúpa pri teplotách pod 31 °C.

Najideálnejšia na jeho šírenie je teplota okolo 4,4 °C. Model štúdie odhalil silnú koreláciu medzi zmenou teplôt a počtom prípadov COVID-19 a úmrtí, počnúc základnou hodnotou 31 °C. V čase, keď sa počasie ochladí na 5 °C, model ukazuje nárast úmrtí o 160 %. Ešte silnejší účinok má počasie na prenos infekcie. Pokles teploty na 5 °C by spôsobil štyrikrát viac nových pozitívnych prípadov COVID-19 za predpokladu, že by sa nevykonali žiadne ďalšie zásahy, ako je nosenie rúšok alebo sociálny odstup.

Až keď teplota klesne niekoľko stupňov pod bod mrazu a kvapôčky vody rýchlo zamrznú vo vzduchu, sa podľa tímu prenos spomalí. Adam Kaplin, lekár a výskumný pracovník v oblasti verejného zdravia z Univerzity Johnsa Hopkinsa, zasa analyzoval súvislosť medzi rýchlosťou prenosu SARS-CoV-2 a dennými teplotami v 50 krajinách od januára do apríla 2020. Zistili, že pri každom poklese teploty o jeden stupeň medzi -1 °C a 37 °C rýchlosť prenosu stúpla o 3,7 %. 

Podľa niektorých odborníkov nám tieto zistenia ponúkajú pochmúrny výhľad. V každom týždni s poklesom teploty by sme mali efektívne znížiť mieru kontaktov, aby sme udržali vírus pod kontrolou a zabránili exponenciálnemu rastu.

Zdroj: qz.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Ideálny čas ísť na celoplošné testovanie reakcia na: Koronavírus je v zime podstatne nebezpečnejší. Pri teplote 5 °C môže spôsobiť 4x viac nových pozitívnych prípadov

31.1.2021 19:01
Ideálny čas ísť na celoplošné testovanie :-). Ešte si človek za to v daniach a odvodoch zaplatí, keďže to stojí aj viac ako 10 000 za jedného "akože" pozitívneho. Niekde viac a niekde menej v závislosti od miery pozitivity. Nehovoriac o zdravotníkoch čo mohli radšej slúžiť v nemocnici... :-(.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať