SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Obrazovky meniace tvar, inteligentné mestá, zmiešané reality a všetko s umelou inteligenciou

Tlačové správy
0

Predpovede na rok 2023 a ďalšie roky

SAMSUNG 042024 Advertisement

Spoločnosť Lenovo sa podelila o svoj pohľad na to, aké technológie sa stanú centrom pozornosti v roku 2023 a počas ďalších rokov.

Inteligentnejšie a integrovanejšie technológie už menia všetko, od zariadení v našich rukách až po spôsob, akým spolupracujeme s kolegami alebo dokonca nakupujeme potraviny. S tým, ako sa rozširuje umelá inteligencia a edge computing prinášajúce výkon a efektivitu do nespočetných odvetví a činností, vidíme, že dochádza k obrovským zmenám.

Čo však prinesie rok 2023 (a ďalšie roky)? Aké prekvapenia nás čakajú v súvislosti s rýchlo sa rozvíjajúcim vzťahom k technológiám?

Nižšie sa pozrieme na niektoré technológie, ktoré sa už objavujú, ale v blízkej budúcnosti ešte viac zmenia náš svet. 

Holografická technológia dodá stretnutiam energiu

V našom novom hybridnom svete práce sa posilní technológia a vytvorí stretnutia, na ktorých sa ,,holografickí“ účastníci budú cítiť takmer tak reálne ako naživo.

Technológie, ktoré dokážu spojiť tímy, aj keď pracujú na viacerých kontinentoch, budú v budúcnosti na hybridných, vzdialených a čoraz globálnejších pracoviskách ešte dôležitejšie.

Pri prezentáciách, uvádzaní produktov alebo stretnutiach s inými organizáciami ponúkne rozšírená a zmiešaná realita organizáciám nový spôsob, ako zapôsobiť, s „hologramami“ v životnej veľkosti, ktoré môžu interagovať s virtuálnymi objektmi (napríklad pri predvádzaní nového prototypu alebo preskúmaní „digitálneho dvojčaťa“ objektu reálneho sveta).

Koncept technológie Cyber Space spoločnosti Lenovo ukazuje, ako by mohol fungovať tento "fygitálny" prístup (spojenie fyzického a digitálneho) so špeciálnym sklom s povrchovou úpravou, ktoré je polopriehľadné a poloreflexné a umožňuje ľuďom za ním fyzicky komunikovať s objektmi v životnej veľkosti.

Zariadenia meniace tvar podporia hybridnú prácu

Nová generácia 16-palcového počítača ThinkPad X1 Fold od spoločnosti Lenovo zdokonaľuje kategóriu skladacích počítačov.

Veľkosť obrazovky je cenná aj v dobe multitaskingu a zariadení navrhnutých na natáčanie a úpravu videí, streamovanie obsahu, hranie hier a všetky ostatné činnosti, ktoré sa zmestia do našich prenosných zariadení. V budúcnosti môžu byť telefóny v našich vreckách v skutočnosti oveľa menšie, čo je opačný trend, ktorý sa už dlho prejavuje pri smartfónoch. Avšak keď ich budeme potrebovať používať môžu sa ,,roztiahnuť" alebo ,,rozložiť", aby sa zväčšili. Nenápadné, známe zariadenie sa môže prepnúť do režimu produktivity jednoduchým stlačením tlačidla.

Na veľtrhu Lenovo Tech World bol premiérovo predstavený rolovateľný koncept smartfónu spoločnosti Motorola, ktorý je kompaktný a vreckový, keď je zasunutý, a keď ho potrebujete, rozšíri sa na veľkú obrazovku.

Spoločnosti Lenovo a Motorola tento rok predstavili dve priekopnícke zariadenia, ktoré ukazujú ako môže byť vybavený hybridný mobilný používateľ budúcnosti. Tieto zariadenia sa môžu zmeniť, kedykoľvek si to používateľ želá.

312 Labs, Inovačná skupina spoločnosti Motorola navrhla koncept rolovateľného smartfónu, ktorý sa dá stiahnuť na výšku len 4,5-palca, čo je oveľa pohodlnejšie ako väčšina prémiových zariadení. Keď používatelia potrebujú viac priestoru na obrazovke (na prácu alebo len na oddych pri filme či hre), koncepčné zariadenie sa rozbalí z 5-palcového displeja na 6,5-palcový, teda rovnako veľký ako popredné zariadenia na trhu.

Koncept rolovateľného počítača od spoločnosti Lenovo ukazuje flexibilný displej, ktorý sa na príkaz prostredníctvom motorčeka vysunie pre väčšiu veľkosť obrazovky, pričom si zachováva tenký a ľahký tvar.

Pre užívateľov spoločnosť Lenovo predviedla aj skúšobnú verziu rolovateľného počítača, ktorý sa vie rozložiť na 15,3-palcovú obrazovku pre zvýšenie produktivity (napríklad ponúka dodatočný priestor na obrazovke pre programátorov). Obrazovka sa vysúva na príkaz vďaka motorčekom vo vnútri notebooku, takže užívatelia môžu zvýšiť svoju produktivitu a flexibilitu stlačením jediného tlačidla.

 


Lenovo Glasses T1 predstavujú nositeľný súkromný displej na prezeranie multimediálneho obsahu na cestách.

Prenosné obrazovky sú určené všetkým tým, ktorí potrebujú prenosnosť, súkromie a väčší priestor na obrazovke.

Svet Metaverse zmení spôsob ako pracujeme

Metaverza sa priblíži realite – ale nebude to o kreslených avataroch a hrách. Namiesto toho bude technológia metaverse poháňaná svetom práce, nie hrami.

Z hľadiska vývoja metaversa sa pravdepodobne nachádzame vo fáze, ktorá zodpovedá svetovému internetu z polovice 90. rokov, pričom veľké skoky sú už za rohom. Tímy sa naučia spolupracovať, zdieľať a pracovať v pohlcujúcich priestoroch, ktoré označujeme ako podnikový metaverse. Namiesto hier, ako sú letecké simulátory, to však budú simulátory práce, ktoré budú predstavovať pohlcujúce školenia. A práve to podporí prijatie technológie metaverse.

ThinkReality VRX je náhlavná súprava pre virtuálnu realitu novej úrovne pre pohlcujúce školenia, spoluprácu a 3D dizajn.

Na trh prichádzajú riešenia, ako je náhlavná súprava ThinkReality VRX od spoločnosti Lenovo, ktorá umožňuje užívateľom spolupracovať vo virtuálnej realite a umožňuje rýchle a nákladovo efektívne školiace programy.

V spoločnosti Lenovo veríme, že budúcnosť metaverse je založená na spolupráci a skutočnej otvorenosti, kde sa nápady a technológie ľahko zdieľajú, namiesto toho, aby boli obmedzované a kontrolované jednou spoločnosťou.

Nakupovanie bude inteligentnejšie

Umelá inteligencia bude čoraz viac formovať svet okolo nás – a urýchľovať každodenné činnosti, ako je nakupovanie.

V blízkej budúcnosti môžu servery s umelou inteligenciou analyzovať viacero videozáznamov z kamier v uličkách obchodov a sledovať, či sa v rovnakom čase neodoberá veľké množstvo tovaru, a monitorovať dodávky do obchodu, aby sa zabezpečila vysoká úroveň skladových zásob. To umožní obchodom efektívnejšie sledovať tovar, rýchlejšie sa prispôsobiť ponuke a dopytu, zvýšiť ziskové marže, a takisto zabezpečiť, aby zákazníci dostali to, za čo zaplatili.

Keď zákazníci ,,kliknú a nakúpia", kamery s umelou inteligenciou budú dohliadať na to, aby dostali to, čo si objednali, čím sa odstráni nepríjemná časť moderného nakupovania pri samoobslužných pokladniach.

Americký maloobchodný reťazec Kroger má 2 750 predajní v Spojených štátoch a používa servery edge s umelou inteligenciou od spoločnosti Lenovo, aby zistil, keď sa pri pokladni niečo pokazí. Edge servery spoločnosti Lenovo monitorujú obrazové údaje v reálnom čase a systém umelej inteligencie ponúka zákazníkom ,,postrčenie" vo forme päťsekundového videa zobrazeného na obrazovke pokladnice, ak položka nebola naskenovaná. Zákazníci majú potom možnosť problém vyriešiť. To všetko vďaka serverom s umelou inteligenciou od spoločnosti Lenovo, ktoré dokážu inteligentne monitorovať 20 videokanálov vo vysokom rozlíšení naraz.

Viacprístupový edge computing (MEC) bude poháňať inteligentné mestá

V budúcnosti budú inteligentné kamery riadiť dopravu v inteligentných mestách, čím sa zníži znečistenie, dopravné zápchy a nehody na cestách. Servery edge computing zas umožnia všetko od holografického vyučovania až po nakupovanie v rozšírenej realite.

Prečo edge computing? Viacprístupový edge computing (MEC) znamená, že požiadavky sa spracúvajú v rámci samotného inteligentného mesta a nemusia putovať do vzdialeného dátového centra. To znamená, že na požiadavky možno odpovedať v priebehu milisekúnd. V Barcelone sa v rámci pilotného projektu ukazuje sila edge computingu, pričom 3 000 serverov Lenovo v celom meste umožňuje zariadeniam a kamerám internetu vecí poskytovať údaje tam, kde sú potrebné.

V budúcnosti by edge computing mohol dokonca pomôcť mestám dosiahnuť ciele v oblasti znečistenia tým, že bude riadiť semafory, aby autá jazdili úspornejšie.

Hybridnú prácu umožnia nové technológie

Spôsob, akým pracujeme, sa navždy zmenil a v novom hybridnom pracovnom priestore zajtrajška sa zmení aj spôsob, akým spoločnosti využívajú technológie – s posunom k technológiám, ako sú inteligentné senzory, a prechodom k prenájmu všetkého od hardvéru až po samotné kancelárske prostredie. Tým sa znížia režijné náklady pre nové podniky, čo mladým spoločnostiam umožní rýchlejšie a flexibilnejšie sa rozširovať.

Tento posun už prebieha, pričom prieskum spoločnosti Lenovo medzi 500 vedúcimi technologickými pracovníkmi zistil, že 43% uviedlo, že technologická architektúra ich spoločnosti bola „vylepšená“ a prvky ako inteligentné zariadenia (76%) a inteligentný internet vecí (70%) narastali v uplynulom roku na význame. Podniky sa posunú smerom k plynulejšiemu modelu, kde celý kancelársky zážitok a súvisiace riešenia a služby môže poskytovať tretia strana. Spoločnosť Lenovo teraz ponúka riadené zamestnanecké prostredie, kde si spoločnosti môžu prenajať riešenie na pracovisku, a to nie len hardvér alebo softvér ale aj (napríklad) IT infraštruktúru a podporu a analýzu výkonu, ako aj služby cloudovej a dátovej infraštruktúry.

Viac informácií o pohľade spoločnosti Lenovo na to, ako inteligentné technológie poháňajú meniaci sa svet, nájdete tu.

 

Zobrazit Galériu

Lenovo

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať