TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

Technológie
7

Výskumný tím na univerzite v Cordobe navrhol udržateľné fotovoltické solárne zariadenie, ktoré dokáže ohriať vodu až na 80 stupňov, teda rovnako ako bežný elektrický ohrievač. Ich prototyp využíva 95,06 % dostupnej energie na výrobu teplej úžitkovej vody. Pritom počas procesu nevzniká žiadny druh odpadu alebo znečisťujúcich plynov. V porovnaní so solárnou tepelnou energiou, ktorá si vyžaduje hydraulickú inštaláciu, by tento model používal len elektrickú skrinku podobnú tým bežným, ktoré sa nachádzajú v domoch, ku ktorej sú pripojené solárne panely a bežný elektrický ohrievač vody, a to pomocou dvoch káblov.

Ako vysvetlil hlavný výskumník Luis Cámara-Díaz, tento model „je oveľa univerzálnejší, udržateľnejší a úspornejší a produkuje len 5 % straty energie“. Nový systém sa zameriava špecificky na teplú vodu pre domácnosť, ale mohol by sa nasadiť aj na komerčné a priemyselné využitie. Proces ohrevu sa spolieha na tepelné elektrické odpory napájané fotovoltickou slnečnou energiou.

„Bežné zásobníky teplej vody majú vnútri elektrický rezistor, ktorý po pripojení k elektrickej sieti generuje teplo. Hovoríme tomu termorezistencia. Náš prototyp je odlišný v tom, že ho namiesto elektrického prúdu pripájame k fotovoltickým solárnym panelom,“ dodal Cámara-Díaz. Takto sa slnečná energia premieňa na fotovoltickú energiu, ktorú možno využiť na vykurovanie kedykoľvek počas dňa. Nádrž na vodu funguje ako akumulátor všetkej dennej energie, vďaka čomu netreba inštalovať batérie.

Možno tak premeniť dostupnú fotovoltickú energiu na teplo bez ohľadu na to, či je úroveň slnečného žiarenia vysoká alebo nízka. Inštalácia navyše nevyžaduje veľké množstvo solárnych panelov ani pripojenie k elektrickej sieti. Zariadenie je momentálne v experimentálnej fáze s perspektívou komercializácie v budúcnosti. Výskumný tím pracuje aj na aplikácii umelej inteligencie na toto zariadenie, čím by sa zvýšila bezpečnosť a zlepšilo monitorovanie systému.

Zdroj: eurasiareview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Fotovoltaicky ohre? reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

18.11.2021 07:11
Na sk a cz je uz niekolko dostupnych zariadeni na tento účel. Čo ste slnieckari?
Reagovať

objavili koleso reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

16.11.2021 14:11
v com je to akoze novinka? bezna vec pripojit na panely spiralu na ohrev vody.
Reagovať

Objav storočia reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

15.11.2021 16:11
Amerika zase objavila (doslova) teplú vodu.
Reagovať

Logitex reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

15.11.2021 16:11
Aj Logitex je podobný SK systém.
Reagovať

RE: Logitex reakcia na: Logitex

15.11.2021 19:11
Keby Logitex vyrábal zásobníky vody 120 litrové kombi so špirálou, stačili by 2 fotovoltsicke panely a úspora plynu na ohrev vody z kotla by sa prejavila na lepšej návratnosti investície.
Reagovať

Teória a prax reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

15.11.2021 12:11
Velmi dobre by sa to dalo aplikovať aj v bytových domoch, ak by tomu nebránili doterajší dodávatalia tepla umelými prekážkami(prišli by o lukratívny biznis). Žiaľ prekonať túto prekážku bude obtiažnejšieie než vlastná realizácia.
Reagovať

kerberos reakcia na: Fotovoltický solárny vykurovací systém využíva 95 % energie na ohrev vody

15.11.2021 09:11
toto uz clate ceske rucicky montuju viac ako 10 rokov.. vola sa to kerberos
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať