
Metaverzum je budúcnosť, aj keď na ňu nie ste pripravení
Či sa nám to páči, alebo nie, metaverzum sa blíži a rok 2022 môže byť rokom jeho príchodu. Technologické spoločnosti od Facebooku (teraz Meta) až po Google si osvojujú myšlienku zdieľanej virtuálnej reality, kde komunikujeme prostredníctvom avatarov. Metaverzum by mohlo viesť k prijatiu náhlavných súprav VR, ktoré by sa stali takými bežnými, ako sú teraz smartfóny. Myšlienka používania avatarov na komunikáciu a spracovanie transakcií nie je až taká pritiahnutá za vlasy, pretože mnoho videohier už ponúka podobný zážitok.
Technologickí vizionári sú však odhodlaní urobiť z metaverza každodennú skúsenosť. Napríklad Meta je taká uchvátená metaverzom, že si zmenila aj názov. Navyše je to jeden z popredných výrobcov hardvéru VR s radom náhlavných súprav Oculus. Zaujímavé je, že Meta nedávno kúpila spoločnosť, ktorá vyrába Supernatural, tréningovú hru, v ktorej používatelia mlátia do vznášajúcich sa blokov v rytme hudby. Táto akvizícia ukazuje, že Meta pokladá metaverzum za miesto, kde možno robiť oveľa viac než len hrať hry.
Spoločnosť vidí Supernatural ako náhradu cvičenia v posilňovni, kde môžete aj komunikovať s ostatnými používateľmi. Hoci zatiaľ sa o tom len povráva, mnohí očakávajú, že Apple tento rok vydá náhlavnú súpravu na virtuálnu realitu, ktorá by mohla vyriešiť mnohé problémy súčasnej generácie VR pomôcok. Pri využití známeho technického know-how spoločnosti môže byť jej headset ľahší, pohodlnejší a s vyšším rozlíšením ako súčasné možnosti, napríklad Oculus Quest 2.
Najväčšou hnacou silou používania metaverza však môže byť rastúci počet ľudí pracujúcich z domu v dôsledku pandémie. Spolupráca s kolegami je neraz problém, keď vám chýba osobná interakcia. Mnohé spoločnosti si myslia, že metaverzum môže pomôcť aj tu. Existuje niekoľko aplikácií na obchodné stretnutia vo virtuálnej realite, ktoré vám umožňujú v podobe avatara komunikovať s kolegami vo virtuálnom prostredí. Zážitok z rozhovoru s kreslenými verziami vašich kolegov môže byť nepríjemný, ale hardvér a softvér sa rýchlo zlepšujú.
Keď sa obrázky stanú fotorealistickými a rozhranie menej neohrabaným, asi oceníte obrovské výhody rozprávania sa so spolupracovníkmi namiesto písania. Je ľahké si predstaviť, že keď sa metaverzum rozbehne, niektoré virtuálne oblasti budú cennejšie ako iné. Táto myšlienka viedla v poslednom čase k rozmachu virtuálnych nehnuteľností. Istá spoločnosť nedávno kúpila pozemok, ktorý v reálnom svete neexistuje, za kryptomeny v hodnote 2,4 milióna dolárov.
Ukoristený virtuálny pozemok sa nachádza v Decentralande, online prostredí, kde sa používatelia môžu prechádzať, nakupovať veci, navštevovať miesta a stretávať sa s ľuďmi v podobe avatarov. Samozrejme, metaverzum sa dá využiť na zábavu aj prácu. Meta nedávno predstavila program Horizon Worlds, ktorý vám umožňuje pohybovať sa vo virtuálnych scénach a komunikovať s ostatnými používateľmi. V súčasnosti je to len vzrušujúca technologická ukážka, ktorá sa však bude určite zlepšovať, keď Meta do projektu vloží svoje obrovské zdroje.
Zdroj: lifewire.com.
Zobrazit Galériu