NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Plasty so zabudovaným enzýmom sa rozpadnú v priebehu pár dní

0

Plasty patria k hlavným problémom životného prostredia, pretože sa väčšinou nerozkladajú ľahko. Nový typ kompostovateľného plastu však obsahuje enzýmy, ktoré po spustení rýchlo štiepia materiál na jeho základné molekuly. Enzýmy sú malé prírodné katalyzátory, ktoré rozkladajú organickú hmotu. Plasty bežne odolávajú takémuto druhu degradácie. V posledných rokoch však vedci identifikovali baktérie, ktoré dokážu konzmujú plast, a izolovali enzýmy, ktoré na to používajú.

Potom ich upravili tak, aby boli pri tejto úlohe ešte efektívnejšie. Predtým museli byť plasty osobitne ošetrené týmito enzýmami, mohli tvoriť napríklad súčasť recyklačného zariadenia. Teraz však vedci vyvinuli spôsob, ako vložiť malé množstvá komerčných enzýmov priamo do plastu, takže sa sám rozloží, nech už skončí kdekoľvek. „Keby bol enzým iba na povrchu plastu, rozkladal by ho len veľmi pomaly,“ hovorí Ting Xu, hlavný autor štúdie.

Predplatné NEXTECH 2021

„No ak je nanoskopicky distribuovaný všade, rozožiera polymér vo svojom okolí a materiál sa celý rozpadne.“ S tým sa však zjavne spájajú ďalšie výzvy – plasty by sa totiž mohli rozpadnúť počas skladovania alebo používania. Vedci teda nasadili aj ochranný enzým, ktorý sa nazýva náhodný heteropolymér so štyrmi monomérmi (RHP) a ktorý oddeľuje enzýmy na niekoľko nanometrov od seba.

Výsledkom je plast, ktorý pri bežnom používaní zostane stabilný a začne sa rozpadávať až pri vystavení kompostovej pôde alebo horúcej vode. Pri testoch tím zistil, že plast odolával ponoreniu do vody s izbovou teplotou po dobu troch mesiacov. Rozkladanie sa spustilo, až keď sa teplota zvýšila.

Výskumníci do plastu PCL pridali enzým s názvom BC-lipáza a do plastu PLA iný enzým, nazývaný proteináza K. PCL sa úplne rozpadol do dvoch dní pri 40 °C, zatiaľ čo plast PLA degradoval do šiestich dní pri 50 °C. Namiesto vzniku mikroplastov sa materiály rozkladajú na neškodnú kyselinu mliečnu. Výskum bol publikovaný v časopise Nature.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať