NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Príprava na Armagedon: NASA otestuje vesmírny systém DART

Technológie
0

Vesmírna sonda NASA navrhnutá na ochranu Zeme pred katastrofickým nárazom asteroidu (podobným tomu, ktorý pred 66 miliónmi rokov zničil dinosaury) sa pripravuje na štart. Americká vesmírna agentúra budúci mesiac uskutoční skúšobný let, aby zistila, či by náraz špeciálnej sondy rýchlosťou 15 000 kilometrov za hodinu mohol zmeniť smer pohybu skaly. Test DART (Double Asteroid Redirection Test) sa začne 23. novembra odštartovaním rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX so sondou na palube zo základne Vandenberg Space Force v Kalifornii.

Cieľom bude asteroid Dimorphos obiehajúci okolo väčšieho asteroidu Didymos, vzdialeného asi sedem miliónov kilometrov. Dimorphos so šírkou 160 metrov nepredstavuje pre Zem hrozbu. Vedci NASA však dúfajú, že meranie jeho reakcie na zrážku s DART im pomôže vyvinúť štít proti hrozbe asteroidov, ktoré sú na kolíznom kurze so Zemou. Vedci očakávajú, že DART zanechá na povrchu asteroidu Dimorphos veľký kráter. Zmapovanie jeho tvaru im pomôže vyvinúť modely nárazu potrebné na navrhnutie budúcich deflexných misií.

Astronómovia porovnajú pozorovania z pozemských teleskopov pred zásahom DART a po ňom, aby vypočítali účinky nárazu. V auguste NASA aktualizovala svoju prognózu šancí, že asteroid Bennu, jedno z dvoch najnebezpečnejších známych telies v našej slnečnej sústave, narazí do Zeme v období do roku 2300. Podľa nových výpočtov je pravdepodobnosť 1 k 1750, čo je o niečo vyššia hodnota, než sa predpokladalo predtým. Aj pri poopravenej miere rizika je však pravdepodobnosť scenára zobrazeného vo vedecko-fantastickom filme Armageddon z roku 1998 malá.

Zdroj: inews.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať