Jednoduchá robotická konštrukcia dokáže simulovať hmatovú spätnú väzbu vo VR

0

Hoci robotických ramien existuje už veľké množstvo, väčšina z nich je ťažká, drahá a nie je dostupná bežným používateľom. Vedci z Bristolskej univerzity sa to snažia zmeniť. Vyvinuli prvý systém, ktorý umožňuje jednoduchú a cenovo dostupnú hmatovú spätnú väzbu vo virtuálnej realite.

Ich zariadenie Mantis by mohol zostaviť a používať ktokoľvek, počnúc stredoškolskými študentmi. Umožňuje ľuďom dotýkať sa 3D objektov a cítiť ich, čím prehlbuje zážitky vo virtuálnej realite. Okrem simulácie hmatových vnemov dokáže simulovať aj pohyb rúk v priestore.

Mantis je navrhnutý ako kit, ktorý si môže hocikto zostaviť doma. Nevyužíva ťažké a drahé súčiastky, a tak je 20-krát lacnejší ako iné podobné zariadenia na trhu. Niektoré súčasti sú dokonca vyrobené 3D tlačou, takže by ste si ich mohli vyrobiť aj sami podľa návrhu.

Hoci na prvý pohľad vyzerá stolová verzia konštrukcie s dlhými tyčami obrovská, video ukazuje, že sa dá používať aj ako mobilný variant, kde sú motory a elektronika umiestnené v batohu na chrbte. Projekt Mantis je podporovaný aj novou spin-out spoločnosťou Senmag Robotics, ktorá by sa mala postarať o komercializáciu produktu. Jeho cena zatiaľ nie je známa.

Zdroj: bristol.ac.uk.

Redakcia

Všetky autorove články
robot technika stroj VR virtuálna realita veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať