ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Vysoká teplota zneutralizuje SARS-CoV-2 za menej ako sekundu

0

Profesor Arum Han z Texas A&M University a jeho spolupracovníci vytvorili experimentálny systém, ktorý ukazuje, že vystavenie SARS-CoV-2 veľmi vysokej teplote, aj keď sa aplikuje na menej ako sekundu, postačuje na neutralizáciu vírusu, aby už nemohol infikovať ľudského hostiteľa. Aplikácia tepla na neutralizáciu vírusu spôsobujúceho COVID-19 bola preukázaná už v predchádzajúcich štúdiách, v nich však boli teploty aplikované od jednej do 20 minút.

Takéto riešenie by nebolo praktické, pretože dlhodobé aplikovanie tepla je náročné a nákladné. Han a jeho tím teraz preukázali, že aj tepelné pôsobenie trvajúce kratšie ako jednu sekundu úplne deaktivuje koronavírus. Počas experimentov tím zahrial jednu časť rúrky z nehrdzavejúcej ocele, cez ktorú prúdil roztok obsahujúci koronavírus, na vysokú teplotu a potom sa táto časť ihneď ochladila.

SWAN_042021

Týmto rýchlym tepelným procesom bol vírus úplne neutralizovaný za podstatne kratší čas, ako sa doteraz predpokladalo. Han uviedol, že ak sa roztok zahrial na takmer 72 °C asi na pol sekundy, množstvo vírusu v roztoku sa znížilo stokrát, čo je dostatočné na neutralizáciu vírusu a na zabránenie prenosu.

Toto sekundárne tepelné spracovanie je nielenže účinnejšie a praktickejšie riešenie na zastavenie šírenia COVID-19 vzduchom, ale umožňuje aj implementáciu tejto metódy do existujúcich systémov, ako sú vykurovacie, ventilačné a klimatizačné systémy. Výskum bol uverejnený v časopise Biotechnology and Bioengineering.

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať