SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Istrobot 2016: Na tradičnom stretnutí priaznivcov robotiky v Bratislave dominovali umelá inteligencia, roboty a drony

0

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave sa v sobotu 23. apríla 2016 zišli milovníci robotiky na 16. ročníku súťaže Istrobot. Návštevníci videli niekoľko desiatok autonómnych robotov, ktoré predviedli svoje schopnosti a súťažili o ceny celkovo v piatich kategóriách.

V súťažnej disciplíne Stopár, ktorou sa história súťaže Istrobot začala, sa tento rok zišlo 17 robotov, pričom ale iba jedenástim z nich sa aspoň raz podarilo prejsť niektorou z troch úrovní náročnosti. Tú najľahšiu prešiel robot Nite 4 Lukáša Parižu za skvelých 5 sekúnd, ďalší robot v poradí  Čárobot potreboval viac ako dvojnásobok. V strednej úrovni náročnosti bol najrýchlejší motoko aftermath, ktorého zostrojil Michal Chovanec zo Žiliny. Najnáročnejšiu a najkomplikovanejšiu dráhu na ktorej číhalo najviac nástrah však dokázali prejsť iba tri roboty, pričom s časom 53 sekúnd zvíťazil už druhý rok za sebou robot Cvrček2, ktorého zostrojil  Jozef Ondrejovič zo Skleného.

Pozornosť divákov pútala aj druhá najstaršia disciplína, Myš v bludisku. Z celkového počtu 13 prihlásenych robotov dokázali na vstup do bludiska postaviť svojho robota len 9 z nich.  Z tohto neveľkého počtu postúpili  do finále len štyria a tam sa ukázalo, že najrýchlejšie  si vie cestičku bludiskom nájsť robot Nite 4 Lukáša Parižu z Trstenej. Použiť tú istú konštrukciu na dve súťažné kategórie a v oboch zvíťaziť je naozaj úctyhodný výkon.

"Divácky najvďačnejšia je zrejme súťažná kategória V sklade kečupu. Je to unikát, ktorý na iných súťažiach vo svete neprebieha, veď sa od nás už inšpirovali aj organizátori podobnej súťaže v Prahe. Súťaž prebieha veľmi dynamicky, proti sebe stoja vždy dva roboty a cieľom je nazbierať čo najviac plechoviek s paradajkovým pretlakom. Hoci sa všetci doma svedomito pripravujú, nikto nedokáže predvídať, ako sa bude na ihrisku správať súperov robot. Aj preto je to súťaž plná zvratov a prekvapení,“ hovorí Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.  Najviac  tých plechoviek  nazbieral ostrieľaný favorit z minulého ročníka, robot Veterobot, ktorého zostrojili žiaci  krúžku robotiky na ZŠ Veternicova v Bratislave. Spolu s robotom LNX transbot (Tomáš a Radoslav Kováčovci), ktorý skončil na druhom mieste  pôjdu reprezentovať aj na podobnú súťaž s názvom Robotický den, ktorá sa uskutoční v júni v Prahe.

V minulom roku mala premiéru aj nová kategória s názvom Lietajúca výzva. Keďže táto kategória je nesmierne náročná a programátor drona by mal vedieť implementovať veľmi komplikované riadiace algoritmy, je v nej ako v jedinej povolené dočasne aj diaľkové ovládanie lietajúceho stroja. Celú trať takto zvládol najrýchlejšie preletieť Juraj Dudáš z Bratislavy so svojim dronom DAL210. Zaznamenali sme však už aj prvý pokus o autonómny, ľudskou rukou neriadený pokus o prelet. Robot quaduav (Martin Florek, J. Bošanský, O. Kamenický, J. Halaj) síce trasu zatiaľ nezvládol, ale za prvý autonómny pokus získali autori cenu poroty.

Istrobot však nie sú len súťaže – návštevníci si mohli pozrieť aj roboty v Národnom centre  robotiky na FEI STU. Podľa Ľuboša Chovanca, ktorý  po centre návštevníkov sprevádzal, ich najviac zaujímalo kreslenie manipulátorom IRB120 a humanoidný robot Nao, ktorý recitoval Marínu.  Tí skôr narodení mali zasa možnosť zaspomínať si nad počiatkami výpočtovej techniky u nás. Malú výstavku zo zbierok Slovenského múzea dizajnu   pod názvom od  PMD po Didaktik prinieslo Slovenské centrum dizajnu aj so zámerom nájsť nové prírastky do zbierky či ľudí ochotných a schopných tieto staré počítače znova oživiť. Pre konštruktérov robotov bola istotne motivujúca aj ukážka možností prepojenia Matlabu s hardvérom Lego EV3, Arduino a Raspberry, ktorú prezentovala firma  Humusoft. No a mnohých návštevníkov imšpirovali a snáď aj povzbudili k vlastnej tvorivosti aj technologické možnosti laboratória FabLab, ktoré prezentovalo svoje technológie prístupné širokej verejnosti.

Zaujímavé projekty sme videli aj v kategórii Voľná jazda. Najmenších divákov najviac oslovila zostava niekoľkých robotov z Lega pod názvom Q-PizzaBot. Autori, Filip a František Barancovi z Bratislavy postavili model zariadenia na automatickú výrobu pizze z rôznych kombinácií surovín. Azda sa o niekoľko rokov takéto zariadenia bude dať kúpiť aj do kuchyne.  Odbornú porotu najviac zaujal robot Riley Miroslava Pivovarského z  Giraltoviec, ktorý o svojom diele hovorí: ,,Robot je navrhnutý pre autonómné vytváranie mapy priestoru. Systém súčasne obsahuje detekciu chybnej hardvérovej časti, a jej autonómne nahradenie.“ 

Porota ocenila rozmanitosť súťažiacich robotov. „Zaregistrovali sme, že technologické možnosti konštruktérov rastú – roboty si nesú  čoraz väčší výpočtový výkon, a s rastúcou dostupnosťou NC fréz a 3D tlačiarní sa zvyšuje aj kvalita a zložitosť mechanickej konštrukcie robotov,“ povedal na záver predseda poroty, prof. Ing. Peter Hubinský, PhD.  z FEI STU.

Súťaž Istrobot 2016 by ani tento rok nebolo možné zorganizovať bez podpory dobrovoľníkov a sponzorov. Ceny do súťaže venovali Aerobtec, Avir, Elso, Microrisc, MicroStep-MIS, ME-Inspection, RLX components  a Uavonic. Tento rok súťaž mimoriadne štedro podporila firma Mathworks, ktorá súťažiacim v rámci prípravy na súťaž poskytla bezplatne licencie na známy softvér pre výpočty a modelovanie Matlab/Simulink.

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať