SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Predstavujeme slovenské startupy: Fitliner Training

0

Zakladatelia startupu Fitliner Training Peter Budzák a Katarína Slodičáková boli roku 2013 vlastníkmi niekoľkých fitnescentier, hľadali však škálovateľnejšie možnosti podnikania s globálnejším potenciálom. Zrodeniu nového startupu v tom čase pomohla náhoda. Oslovila ich brnianska spoločnosť, ktorá hľadala trénerov pre klientov, ktorí mali problém s obezitou. Jednou z klientok bola pani zo Spojených štátov, ktorá po návrate domov chcela pokračovať v cvičení, a tak vznikol nápad zrealizovať cvičenie on-line. Klientka tak mohla s trénerkou Katkou, s ktorou bola spokojná, pokračovať v cvičení aj na diaľku v pohodlí domova. Postupne k sebe na cvičenia pozývala susedky, ktoré sa podobne ako ona hanbili chodiť do fitnescentra. Jedného dňa bola obývačka plná a spolu s klientkou v nej cvičilo sedem ďalších susediek. Vtedy si Peter, ktorý celý proces priebežne sledoval, uvedomil, že poskytovanie  on-line tréningov má v sebe skrytý potenciál.

Trvalo ďalší rok, kým sa podarilo vyvinúť prototyp novej platformy – softvér, ktorý umožňoval nielen on-line spojenie medzi trénerom a klientom, ale zároveň fungoval ako rezervačný systém. Testovanie na Slovensku s individuálnymi klientmi však nevzbudilo taký záujem, aký zakladatelia startupu očakávali. Od individuálnych klientov smerom k B2B ich okrem tejto skúsenosti posunula začínajúca spolupráca s jednou zo slovenských zdravotných poisťovní (VšZP), s ktorou podpísali zmluvu o poskytovaní služieb. Ak si niektorí z klientov, ktorý bol poistencom VšZP, objednal cvičenie cez Fitliner Training, zdravotná poisťovňa mu časť poplatku preplatila. Veľmi prínosná v rámci tejto spolupráce bola aj možnosť zúčastňovať sa s poisťovňou na rôznych prezentačných aktivitách. Vďaka tomu sa zakladatelia startupu mohli osobne stretávať so svojimi klientmi a získať od nich priamu spätnú väzbu, ktorá bola veľmi motivujúca a zároveň užitočná. Potvrdila napríklad predpoklad, že medzi potenciálnych zákazníkov on-line cvičení patria predovšetkým ľudia, ktorí sa sami na cvičenie motivovať nevedia, do fitnescentier však z rôznych dôvodov chodiť nechcú. 

Ďalší posun vo vývoji nastal v momente, keď na objednávku spoločnosti, ktorá mala stovky zamestnancov so sedavým zamestnaním, vyvinul Fitliner Training tzv. pätnásťminútovku. Ide o spoločné cvičenie v zasadacej miestnosti v pracovnom čase, ktorého cieľom je zmierniť problémy s krčnou chrbticou, ktoré často trápia ľudí so sedavým zamestnaním, resp. predchádzať im. Toto cvičenie spoločnosť začala svojim zamestnancom poskytovať v podobe zamestnaneckého benefitu, keďže im ho nielen hradila, ale zároveň bolo súčasťou pracovného času. Po tejto skúsenosti sa Fitliner Training sústreďuje výlučne na pätnásťminútovky pre zamestnancov spoločností prevažne z oblasti IT a telekomunikácií. Na základe tejto služby zároveň pripravili špeciálnu verziu pre fitnes a rehabilitačné centrá.

Koncom roka 2015 sa tím Fitliner rozhodol zareagovať na ďalšiu dieru na trhu, a to absentujúci rezervačný systém pre fitnescentrá, dôsledkom čoho trénerom chýbal funkčný systém zabezpečujúci nielen rezervácie, ale aj finančné náhrady v prípade, že sa klient na objednané cvičenie nedostavil. Nová verzia produktu preto bude poskytovať komplexné riešenie v oblasti rezervácií tréningov – či už pôjde o cvičenie s trénerom priamo vo fitnescentre, alebo na diaľku.

Startup sa v súčasnosti dynamicky rozvíja, najmä čo sa týka oslovovania ďalších potenciálnych zákazníkov. Po spustení novej platformy sa tím plánuje zamerať predovšetkým na rozvoj už existujúceho partnerského programu, resp. hľadanie ďalších partnerov z radov veľkých spoločností na dlhodobú spoluprácu. Zviditeľneniu projektu pomohlo aj tohtoročné umiestnenie Petra Budzáka vo finále súťaže Mladý inovatívny podnikateľ, ktorú organizuje JCI Slovensko. Ako sám hovorí, stretol tam veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí ho posunuli vpred. Minulý rok takisto získali ocenenie rektora Technickej univerzity v Košiciach v rámci súťaže inovatívnych nápadov. S tímom v súčasnosti hľadajú kvalitného mentora s podnikateľskými skúsenosťami, ktorý by im pomohol presadiť sa na medzinárodnom trhu, a zároveň investora, ktorý by rozvoj startupu podporil nielen finančne, ale aj v podobe odborných konzultácií.

 

Vizitka Fitliner Training

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu: 2013 – vznik myšlienky, 2014 – vznik služby

Abstrakt inovácie: Cvičenie pod dohľadom profesionálnych trénerov naživo cez webovú kameru umožňuje ľuďom s minimom voľného času schudnúť, ostať v kondícii, posilniť krčnú chrbticu alebo sa odreagovať od sedavej práce.

Počet členov tímu na začiatku a teraz: 2/3

Spôsob financovania: Vlastné zdroje

Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja: Výzvou bolo nájsť správny trh pre absolútne novú službu. Chýbajú nám správne kontakty, investor a kvalitný mentoring.

Ako ich prekonal, kto im pomohol: Celý tím navzájom a komunita okolo nás.

Celkový objem investícií do vývoja: 55 000 EUR

Rok založenia komerčnej firmy: 20. apríla 2012

Priama konkurencia vo svete: www.yogaia.com, www.wello.com

Zobrazit Galériu
startup fitliner Training

Pridať komentár