SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

3× lacný zdroj ATX s výkonom 500 W

0

Dlhodobo najpopulárnejšie zdroje sú polkilowattové. To pramení i z toho, že takýto výkon sa často odporúča k strednej triede počítačových zostáv. Kalkuluje sa tu i s tým, že najvyššia energetická účinnosť je dosahovaná pri záťaži 50 – 60 %. A typická zostava s grafickou kartou GeForce RTX 2060, procesorom AMD Ryzen 2700X, s dvoma SSD a perifériami tým 250 W plus-mínus zodpovedá.

V rámci výberu sme sa zamerali na lacnejšie modely, ktoré môžu osloviť okrem iného aj priaznivým pomerom cena/výkon. Zostávame však v kategórii, kde zdrojom nechýbajú ochrany a zároveň majú certifikáciu účinnosti aspoň 80Plus. S modulárnou kabelážou už však nepočítajte a tentoraz nebudeme ani jednotlivo rozoberať kvalitu osadenia kondenzátorov. Všetky zdroje sú kompletne vybavené priemernými Teapami, čo je v tejto cenovej relácii vlastne chvályhodné. Nezriedka sa používajú i kvalitatívne horšie.

Primárna i sekundárna časť všetkých zdrojov obsahuje kondenzátory Teapo. Ukážka z Antec VP500P Plus

Čo, ako a prečo testujeme

Základom sú testy účinnosti s nastavením záťaže 20, 50 a 100 %. Dvadsať percent predstavuje zhruba stav v nečinnosti alebo nenáročnú kancelársku prácu. Režim 50 % záťaže potom zodpovedá optimálnemu chodu a blíži sa naj­efektívnejšej prevádzke. A nakoniec nastavenie na maximálny výkon okrem hodnôt do porovnania ukáže i to, či zdroj vôbec ustojí svoj štítkový výkon. Mnohé lacné zdroje sú totiž neslávne známe tým, že udávaný výkon sú schopné dodávať iba krátkodobo (špičkovo). Popri týchto troch úrovniach výkonu meriam i hlučnosť zo vzdialenosti približne 30 cm.


Hlukomer pri meraní hlučnosti smeruje snímačom k mriežke ventilátora


Dôležité je i vyhotovenie kabeláže. Výrobcovia zvyknú na týchto miestach rôzne šetriť a pokojne sa môže stať, že vám na pripojenie všetkého potrebného bude niekde chýbať pár milimetrov. S takouto komplikáciou sa stretávame pri procesorovom EPS (4+4-pine), ktorý je pri ťahaní zozadu niekedy prikrátky.

Rozbor a hodnotenie

Do „duelu“ sa priamo pýta Antec VP500P Plus so SilentiumPC Vero L2 Bronze. Obidva zdroje sú totiž za tie isté peniaze. Model SilentiumPC sa chváli nálepkou 80Plus Bronze, zatiaľ čo Antec so základnou čiernobielou 80Plus je o stupienok nižšie. V skutočnosti nechýbalo veľa, aby sa k menej atraktívnej certifikácii účinnosti prepadol i SPC Vero L2 Bronze.

To Antec VP500P Plus je pre zmenu k „bronzu“ tak na polceste a konečný rozdiel nie je až taký výrazný. Každopádne pri rovnosti ceny musí Antec ponúkať niečo navyše. Jedna z takých vecí je primeranejšia regulácia ventilátora a nižšia hlučnosť pri nízkom výkone, hoci ani vtedy nepatrí k najtichším. Ale zdroj SilentiumPC je hlučnejší a mimo záťaže najhlučnejší z testu. Môže sa tak ľahko stať, že práve on bude vo vašej zostave v noci napríklad pri sledovaní filmu najviac rušivý komponent. Pri 50 a 100-percentnej záťaži už túto štafetu preberá Antec. Ten má oproti SPC i vo všetkých smeroch horšiu kabeláž. Jednak je kratšia (ale s bežným midi-towerom by ste nemali mať ťažkosti), jednak väčšinu káblov (s tradičnými farbami) pokope držia iba sťahovacie pásky. Účel však plnia, sú pomerne nahusto, no niekto môže mať výhrady k estetickej stránke. Dvadsaťštyripinový kábel, uložený v sieťke, je už solídnejší. Vyhotovenie kabeláže SilentiumPC Vero L2 je však o tri triedy vyššie.

SilentiumPC Vero L2 Bronze: Netradične ale prakticky je vyriešený 24-pin. Zbiehaním všetkých vodičov do plochých káblov

Všetky káble sú ploché, vodiče držia pospolu a majú celočiernu izoláciu. Perfektné je, že plochý je i 24-pin, čo paradoxne nevídať ani pri highendových zdrojoch. A takéto jeho zúženie príde vhod v typicky lacných skrinkách, kde je málo miesta za základnou doskou. Vero L2 Bronze to však nemá úplne jednoznačné.
O trochu drahší Chieftec Proton je výrazne tichší a naprieč celým výkonnostným spektrom takisto o chlp účinnejší. A má i nižšie zvlnenie výstupného napätia. To je však už pomerne nepodstatný detail, pretože rozdiel je zanedbateľný (5 – 15 mV) a v každom prípade sa bezpečne pohybujeme v rámci normy ATX. Hlavné lákadlo zdroja Proton (BDF-500S) je chod na hranici počuteľnosti i pri polovičnej záťaži. Najväčšia slabina je zase kabeláž. Tá je síce takisto plochá, ale ešte kratšia než pri Antecu. Pred kúpou si preto premerajte všetky trasy, aby na žiadnej nechýbalo.


 

Chieftec Proton: Najúčinnejší, najtichší, ale žiaľ i zdroj s najkratšou kabelážou

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
zdroj ATX vykon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať