HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Herné šialenstvo október 2020

0

Nová PlayStation 5 sa vypredala za menej ako 24 hodín

Herné konzoly novej generácie ešte ani poriadne neprišli na trh a vojna s PC o titul šampióna v oblasti grafického výkonu sa už vyostruje. Obaja poprední výrobcovia konzol prichádzajú s naozaj vysokým výkonom a ten bude konečne stačiť na bežné využitie ray tracingu. NVIDIA však zareagovala novým radom RTX 30. Ten predstavuje veľký výkonnostný skok a pravdepodobne udrží výsadu detinsky sa posmievať druhému táboru na strane majiteľov počítačov. To však nezabráni novým konzolám, aby prišli s grafikou v rozlíšení 4K a vo vysokých obnovovacích frekvenciách. Konečne. Ak ste sa však pokúsili o kúpu PlayStation 5, možno ste si všimli, že to nebude také ľahké, ako ste asi čakali. Už po zverejnení dátumu uvedenia na trh a cien sa začali predobjednávky konzol len tak hrnúť a poprední svetoví predajcovia ako Amazon či Best Buy im venovali veľký priestor. Vo chvíli, keď čítate aktuálne Herné šialenstvo, však pravdepodobne takúto možnosť nenájdete. PS5 sa všade vypredala, niekde doslova v priebehu minút, a zatiaľ nie je známe, kedy bude možné znova objednávať. To sa týka štandardnej aj digitálnej verzie konzoly.

Niektorí predajcovia odporúčajú skúsiť to znova v deň uvedenia na trh, čím vlastne naznačili, že predobjednávky už zrejme nebude možné prijať. A to v Sony vraj pripravili výrazne viac kusov ako pri uvedení PS4. Oficiálny dátum príchodu PlayStation 5 na trh je 19. novembra 2020, no podľa niektorých predajcov aj v našich končinách môžeme predpokladať, že sa ďalšia várka objaví až vo februári 2021. Dovtedy sa môžeme kochať aspoň možnosťami a parametrami, ktoré má konzola priniesť. Procesor AMD Zen 2 zájde so svojimi ôsmimi jadrami na frekvenciu 3,5 GHz a podporí ho 16 GB RAM typu GDDR6. Ako úložisko poslúži SSD s kapacitou 825 GB. Mnohí však isto využijú možnosť pripojiť externý pevný disk, keďže už hry z PS4 zaberajú niekoľko desiatok GB, je isté, že na PS5 to bude viac a interné úložisko ich veľa nepojme. V 4K bude konzola schopná vyvinúť frekvenciu až 120 Hz vďaka grafike s výkonom 10,28 TFLOPS, založenej na architektúre RDNA 2, s podporou ray tracingu a jadrovou frekvenciou 2,23 GHz. Nechýba dokonca ani podpora 8K. Keby ste chceli trošku ušetriť, digitálna verzia nebude mať optickú mechaniku (štandardná má 4K UHD Blu-ray) a bude o čosi lacnejšia. Iný rozdiel by medzi variantmi nemal byť a veľmi dobrá správa je spätná kompatibilita s titulmi z PS4. Štandardná PS5 má stáť 499 eur a digitálna 399 eur, takže ak nemáte doma zbierku optických diskov a neplánujete ju založiť, ušetriť sa vám asi oplatí.

Xbox Series X bude silná a Series S bude lacnejšia alternatíva

Priamym konkurentom novej PlayStation bude Xbox Series X. Konzola, ktorá má veľmi podobné parametre a ešte o čosi vyšší grafický výkon (12,15 TFLOPS). Procesor má prakticky rovnaký – Zen 2 od AMD, len má byť taktovaný o čosi vyššie, a to na 3,8 GHz. Kapacita 16 GB RAM GDDR6 je vám určite povedomá, ak poznáte parametre PS5. V Xboxe je rozdelená na 10 GB s prenosovou rýchlosťou 560 GB/s a 6 GB s rýchlosťou 336 GB/s. Konzola Series X má byť schopná zvládnuť rozlíšenie 4K na frekvencii 120 Hz a nebude chýbať ani podpora 8K. Úložisko bude o čosi priestrannejšie, s kapacitou 1 TB. Podľa parametrov sa teda môže zdať, že Xbox Series X bude rovnako silná zbraň ako PS5, ak nie o čosi silnejšia. Microsoft však má v rukáve ešte jedno eso. Podobne ako konkurencia ponúka dve alternatívy. Tu však nie je rozdiel len v prítomnosti optickej mechaniky, ale aj v cene, ktorá je ešte nižšia ako pri digitálnom variante PS5. Za 299 eur bude vzrastom menšia konzola lákadlom pre všetkých, ktorí nemajú veľa peňazí na výkonný herný stroj. Tu však treba podotknúť, že Series X a S sa od seba líšia viac ako štandardná PS5 a jej digitálny brat.

Procesor bude síce rovnaký, no o 200 MHz pomalší, takže bude mať 3,6 GHz. Operačná pamäť bude pomalšia a menšia – 8 GB zvládne 224 GB/s a 2 GB „iba“ 56 GB/s. Rozlíšenie má byť znížené na 1440p, no konzola má byť schopná dostať sa na obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. Okamžitú kritiku si vyslúžil o polovicu menší disk, a to oprávnene. Kapacita 512 GB pri tejto generácii konzol môže znamenať povedzme dve či tri nainštalované hry. Napokon dodáme, že grafický výkon má byť „iba“ 4 TFLOPS, takže lepšia cena je pri tejto konzole dosť výrazne vyvážená slabšími parametrami a zdá sa, že sa výrobca spolieha na to, že si budú hráči voliť medzi Xbox Series X za 499 eur a Series S za 299 eur. Táto logika má však dosť zásadnú dieru, keďže konkurencia ponúka za 399 eur alternatívu v podobe PS5 bez optickej mechaniky, no výkonnostne takmer totožnú so Series X. Súboj titanov sveta herných konzol bude teda veľmi zaujímavý a subjektívne som trochu prekvapený, že sa Microsoft tak veľmi spolieha na svojich verných fanúšikov. Zjavne predpokladá, že radšej ako po digitálnej PS5 siahnu po lacnejšej Series S, ktorá je takisto bez optickej mechaniky. Asi to však bude o prioritách a hráči sa budú rozhodovať aj podľa toho, na ktorej strane budú pre nich zaujímavejšie exkluzívne tituly. Nedávno Microsoft kúpil Bethesdu, čo by mohlo výrazne pohnúť jazýčkom váh. Aby sa karty zamiešali ešte viac, nová generácia Xboxu je tiež spätne kompatibilná so súčasnou verziou konzol Xbox, pričom vďaka službe Microsoft Smart Delivery sa vám hry zakúpené na Xbox One automaticky povýšia s novou konzolou na verzie určené na Xbox Series X/S. Navyše tu má platiť kompatibilita aj s hrami z Xboxu 360, a to už u niektorých môže zavážiť. Naopak, mínus možno vidieť v absencii podpory VR zo strany Microsoftu. Konkurenčná PS5 bude totiž takúto náhlavnú súpravu určite podporovať. Xbox sa pokúsi zabodovať aj tým, že príde na trh o niekoľko dní skôr, konkrétne 10. novembra 2020.

Hogwarts Legacy ponúkne fanúšikom Harryho Pottera otvorený svet

Tí, ktorí už dávno túžili po hre z prostredia mladých čarodejníkov, v ktorej by ich príbeh nebol prísne nalinkovaný, sa konečne dočkajú. Po prvýkrát sa titul s tematikou sveta Harryho Pottera prezentuje ako RPG s otvoreným svetom. Aj keď nadšenie niektorých fanúšikov možno trošku zbrzdí správa, že všetok dej je zasadený do obdobia 100 rokov pred príchodom Harryho na Rokfort, teda do 19. storočia. Podľa tvorcov z Portkey Games a Avalanche Software budete mať možnosť vytvoriť si vlastnú postavu študenta čarodejníckych tajomstiev. Prvky RPG sľubujú možný vývoj jeho či jej schopností a pohyb v otvorenom svete by mal doplniť pocit slobody rozhodovania a stotožnenia sa s postavou. Úlohou hráča má byť objavovanie starobylej mágie, ktorá môže ovplyvniť budúcnosť celého čarodejníckeho sveta. Vývojári nám zatiaľ prezradili, že sa hra bude držať odkazu románovej predlohy od J. K. Rowlingovej, no príbeh bude originálnym dielom ich štúdií a nepochádza z pera autorky.

Ocitneme sa v úlohe študenta, ktorý bude po prijatí na Rokfort navštevovať hodiny a učiť sa mágii spolu s ostatnými spolužiakmi. No už čoskoro príde na to, že nie je len taký „obyčajný“ žiak ako ostatní. Má totiž schopnosť vnímať a využívať prastarý druh mágie a bude len na vás, ako sa s týmto poznatkom vyrovnáte. Či sa budete snažiť toto tajomstvo navždy chrániť, alebo podľahnete pokušeniu využívať temné a kruté stránky sveta kúziel. Údajne si na začiatku bude možné zvoliť aj fakultu a s postupom času popri zdokonaľovaní svojich čarodejníckych trikov si vyberiete aj spoločníkov, s ktorými budete bojovať bok po boku proti nepriateľom. Misie a scenáre majú mať občas aj charakter náročnej voľby, ktorá môže udeliť hráčovej morálke lekciu. Či majú byť spoločníkmi ostatní študenti, zvierací miláčikovia, alebo patróni, to zatiaľ nevieme. Hra by mala uzrieť svetlo sveta v zatiaľ nešpecifikovanom období roka 2021.

Platformy: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S

Ťahovka Gears Tactics príde už čoskoro na Xbox

Spolu s príchodom konzol novej generácie nás čaká štedrá nádielka titulov, ktoré budú viac či menej optimalizované pre tieto stroje. Fanúšikov univerza Gears of War asi poteší, že na Xbox príde už 10. novembra ťahová stratégia Gears Tactics, ktorá nám sľubuje napriek ťahovému princípu herných mechanizmov rýchly spád. Má byť optimalizovaná na rozlíšenie 4K pri frekvencii 60 Hz a určite treba zdôrazniť, že na PC sa toho roku hra uchytila viac ako dobre. V recenziách sa vyzdvihovali široké možnosti pri určovaní taktiky bojov, prepracovaná grafická stránka, sľubovaný rýchly spád akcie a kvalitne spracovaná správa vášho tímu. Niektoré médiá pochválili aj silné sústredenie tvorcov na príbeh, ktorý je príjemne spojený s hrateľnosťou kampane a zároveň robí česť značke Gears of War. Dej je zasadený 12 rokov pred prvý titul série, keď mestá planéty Sera padajú pod monštruóznou hrozbou stúpajúcou z podzemia – Locust Horde.

Zatiaľ čo vláda zmätkuje, hráč sa musí prostredníctvom postavy menom Gabe Diaz chopiť velenia skvadry preživších, ktorá je zrejme poslednou nádejou ľudstva na ďalšiu existenciu. Ako sme už naznačili, budete si môcť upravovať zloženie skupiny a vybavenie, ktoré si vezmete so sebou na zúfalé misie v snahe vystopovať a uloviť mocného lídra nepriateľskej Locust Horde menom Ukkon. Tento šialenec monštrám nielen velí, ale ich aj vytvára. V Gears Tactics sa k vám pridá aj bot Jack, ktorý bude hrateľná postava. Svojimi schopnosťami má meniť dynamiku bojových stretov, keďže má vyše 20 nových schopností vrátane ochrannej aury na ukradnutie a kontrolu nepriateľských jednotiek. Môžeme sa tešiť na nových nepriateľov, novú výbavu, silných bossov a v neposlednom rade optimalizáciu na ovládače Xboxu aj na PC. Fajnšmekri si budú môcť zaobstarať limitovanú edíciu gamepadu Locust Horde, ktorá má obsahovať ovládač na Xbox s dizajnom podľa hry a s nabíjacím stojanom. Bude možné použiť ho aj na PC a tabletoch pomocou prepojenia cez bluetooth.

Platformy: Xbox, PC

Peťo Vnuk

Zobrazit Galériu

Peťo Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať