NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

MSI Creator Z16 / Notebook na mieru tvorivým

1

S univerzálnymi zariadeniami všetkého druhu sa často spája frazeologizmus „ani ryba, ani rak“. Týka sa to aj typicky herných notebookov, ktoré sa často odporúčajú aj na pracovné použitie. Priorita optimalizácie na prácu je až druhá v poradí. V prípade Creator Z16 však MSI poradie dôležitosti na rebríčku otočilo. Notebook je v prvom rade koncipovaný tak, aby vyhovel požiadavkám tvorcov (videí, 3D modelárom či vývojárom a podobne).

Čisto a robustne

Vyhotovenie notebooku pôsobí elegantne. Telo je celohliníkové, s hladkou povrchovou úpravou. Na rozdiel od lacných tenkých notebookov, ktoré majú šasi takisto kompletne z kovu, je Creator Z16 podstatne pevnejší. Hrúbka notebooku v najširšom mieste vzadu je 16,3 mm. Nejde síce o vyložene tenký profil, ale medzi notebookmi s podobne výkonnými komponentmi bude Creator Z16 aj tak jeden z najštíhlejších.

Porty USB-A sa na výšku zmestili, sú dva 10-gigabitové (štandard 3.2 gen. 2) a nad rámec bežnej výbavy sú aj dva 40 Gb porty USB-C s podporou Thunderbolt 4 či čítačka pamäťových kariet microSD.


Notebook MSI Creator Z16 má iba rýchle konektory – na oboch kratších stranách je USB 3.2 gen. 2 a USB-C s podporou Thunderbolt 4

Na práci s displejom si dalo MSI záležať. V zatvorenom stave je displej na prednej hrane magneticky istený, ale napriek tomu ho možno jednoducho otvoriť jednou rukou, a to bez neželaného nadvihnutia základne. Tá má totiž relatívne vyššiu hmotnosť (celkovo má Creator Z16 až 2205 g). Pri nastavení displeja do použiteľných uhlov sa však už základňa dvíha (asi o 5 mm) – vzadu, no to už je úmysel na umiestnenie klávesnice pod jemný uhol. Zaobstaráva to predĺžené veko displeja.

Klávesnica je membránová a s nízkym profilom. Chod jednotlivých klávesov je príjemný, sila potrebná na akciu je nastavená dobre. Stisk je spoľahlivý a klávesnica neunaví ani po dlhšom písaní. Za pochvalu stojí aj slušné formátovanie, aj čo sa týka šípok s nezmenšenými rozmermi. Ibaže je použité americké rozloženie s jednoriadkovým Enterom a dlhým Shiftom, ale české/slovenské nápisy tu sú. Klávesnica je navyše podsvietená a umožňuje prispôsobenie farebných odtieňov podľa individuálnych potrieb.

Výhradu ku klávesnici by mohli mať používatelia, ktorí často zadávajú číselné vstupy. Creator Z16 totiž nemá numerický blok, čo sa od širších notebookov trochu očakáva. Clickpad je pomerne veľký (120 × 60 mm) a presný.

Veľkú plochu zaberá aj mriežka reproduktorov Dynaudio. Ide dokonca o kvadrofónnu konfiguráciu – dvakrát stereo s 2 W. Zvuk je pomerne hlasitý, obsahuje aj mäkšie basy, ale na maxime už dochádza k miernemu skresleniu (chrapčaniu) naprieč celým spektrom frekvencií.

Vyšší displej so širokým gamutom

Displej má uhlopriečku 16" a na dnešné pomery už pomerne netradičný pomer strán 16:10. Jeho výhoda je v tom, že v kombinácii s vysokým rozlíšením (2560 × 1600 px) vďaka väčšiemu priestoru na výšku zostane po ukrojení panelom nástrojov či časovou osou videa viac priestoru na „plátne“.

Panel je dotykový a uhol otvorenia je zhruba až do 190 stupňov. Pri nich sa dostane displej stabilne do vodorovnej polohy s podložkou a možno sa doň poriadne oprieť aj pri ovládaní prstom či perom. Do činenia máte však s kapacitným displejom, ktorý nijako nezohľadňuje silu prítlaku, dôležitú napríklad na kreslenie.

Farebné pokrytie je mimoriadne široké a spĺňa aj štandard DCI-P3. Priebeh gamy je naprieč celou škálou odtieňov sivej vcelku vyrovnaný a kopíruje hodnotu 2,15, ale k jednému sklamaniu tu predsa len dochádza – týka sa interpretácie farieb. Priemerná hodnota ΔE pre RGB je až 5,6, hoci MSI sľubuje výrazne vernejšie farby s továrenskou kalibráciou a ΔE pod 2. Najmenej presná je „oranžová“ červená (ΔE 7,8) a slabšie je aj vyváženie bielej (ΔE 6,1), tá je trochu špinavá.


Diagram CIE hovorí o širokom farebnom pokrytí, ale aj vyššej nepresnosti jednotlivý zložiek

Ohliadnuc od tých farieb je však displej celkom slušný. Panel je podsvietený mini LED, homogenita je slušná a jas na maxime dosahuje 375 nitov, čo je rozhodne nadpriemer. To bude vzhľadom na lesklý povrch dôležité na presvietenie odleskov zo svetlejších pracovní. Statický kontrast 995:1 je priemerný.


Ukážka zrkadlového povrchu dotykového displeja

Naopak, nadpriemerný je displej tým, že má výrazne nižší ghosting (t. j. stopu za dynamicky sa pohybujúcimi objektmi) ako väčšina panelov s vyššími obnovovacími frekvenciami; 120 Hz Creator Z16 navyše nevyužijete iba v hrách, ale aj pri bežnej práci, kde sa dá na hladší pohyb rýchlo zvyknúť aj v pracovnom prostredí.


Ghosting je naozaj minimálny a možno hovoriť o komplexne rýchlom paneli LCD

Core i9 Tiger Lake a RTX 3060

Creator Z16 je vybavený už najmodernejším, 10 nm procesorom Intelu. Ide o Core i9-11900H s 8 jadrami a 16 vláknami. V booste je základňa frekvencie (2,5 GHz) tohto procesora často výrazne presahovaná a obvykle nepadá pod 3 GHz (čisto procesorová záťaž v Blenderi).

V hrách je priemerná frekvencia všetkých jadier dokonca okolo 4,2 GHz, keď sa už spotreba celého systému štverá k 150 W a teploty jadier CPU na 95 °C. Ani pri takýchto vysokých teplotách však notebook neznižuje násobič procesora a dokonca je aj tichší, než sú typické herné notebooky. Z pol metra sme namerali najviac 44 dBA, pri herných modeloch býva hladina hluku niekoľkonásobne vyššia. To je pre chladenie dobrá vizitka. Slušné dimenzované je zvnútra (chladenie až s tromi ventilátormi) i zvonku, kde je výrazná časť spodku perforovaná.


Zahrievanie povrchu notebooku miestami presahuje až 50 stupňov Celzia – je to daň za tichší chod aj vo vysokej záťaži

Dôležitá súčasť konfigurácie je aj grafická karta GeForce RTX 3060, ktorá dokáže výkon niektorých aplikácií za pomoci tensorových jadier alebo i CUDA prácu významne urýchliť. SSD (1 TB Samsung MZVL21T0HCLR-00B00) v tomto notebooku už využíva rozhranie PCI Express 4.0 a dosahuje veľmi vysoké sekvenčné rýchlosti nad 5 GB/s. Zapojenie pamätí je dvojkanálové, takže priepustnosť k procesoru je dostatočná.

Budúce rozšírenie a výmena SSD a RAM trochu komplikuje orientácia základnej dosky. K nej sa síce dostanete pomerne jednoducho, ale z nesprávnej strany bez slotov SO-DIMM a M.2. Tie sú totiž pod klávesnicou. Na výmenu úložiska v budúcnosti bude treba vybrať celú základnú dosku, čo už vyžaduje viac skúseností, rozhodne nad rámec bežného používateľa.


Odnímaním spodného krytu sa vám naskytne takýto pohľad: Sloty SO-DIMM a M.2 sú na druhej strane a prístup k nim vyžaduje kompletnú demontáž základnej dosky

A ešte jedna vec. Pri nenáročnej práci na internete má notebook v závislosti od intenzity jasu displeja výdrž na 4280 mAH batériu 6 až 7 hodín.

„Vysoký výkon, štýlový vzhľad a atraktívny displej. Ten však vyžaduje kalibráciu.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon procesora i grafickej karty, vzhľadom na výkon úzky profil, veľmi slušná portová výbava, efektívne chladenie s nižšou hlučnosťou, rýchly dotykový displej s extra porciou bodov na výšku, uhol otvorenia do 190 stupňov,  výborná klávesnica, robustná konštrukcia, hlasité ozvučenie
- Na notebook pre tvorcov nepresné farby, jemne skreslený zvuk reproduktorov, iba priemerná výdrž na batériu

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

1 komentár

Robia z vás hlupákov: Povedia, že ste tvoriví, len aby ste to kupovali. Nenechajte sa ošidiť. reakcia na: MSI Creator Z16 / Notebook na mieru tvorivým

25.9.2021 17:09
Robia z vás hlupákov: Povedia, že ste tvoriví, len aby ste to kupovali. Nenechajte sa ošidiť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať