ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Miniatúrne roboty poháňané živými svalmi a nervami. Inšpiráciou boli spermie

0

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign vyvinuli mäkké robotické zariadenia poháňané neuromuskulárnym tkanivom, ktoré sa spúšťajú pri stimulovaní svetlom. Urobili tak ďalší krok smerom k vývoju autonómnych biobotov.

Výskumné tímy vedené profesorom mechaniky a strojárstva Taherom Saifom a profesorom bioinžinierstva Rashidom Bashirom už v roku 2014 vytvorili prvé samohybné biohybridné plávajúce a chodiace bioroboty poháňané pulzovaním srdcových svalových buniek získaných z potkanov. Vzorom im boli bunky spermií.

Táto generácia robotov s jedným chvostíkom však nemohla vnímať okolie alebo robiť akékoľvek rozhodnutia. V novej štúdii uverejnenej v Zborníku Národnej akadémie vied Saif a jeho tím demonštrujú novú generáciu robotov s dvoma bičíkovými chvostmi, ktoré sú poháňané tkanivami kostrového svalstva a stimulované zabudovanými motorickými neurónmi odvodenými z kmeňových buniek.

Keď sa potvrdilo, že neuromuskulárne tkanivo je kompatibilné so syntetickými kostrami biobotov, vedci začali pracovať na zlepšení plaveckých schopností robotov. Pri tejto práci zohrávajú rozhodujúcu úlohu počítačové simulácie, ktoré umožňujú vyskúšať množstvo možných návrhov a na testovanie v reálnom živote vybrať len tie najsľubnejšie.

Výskumníci dúfajú, že ich práca povedie k vývoju viacbunkových inžinierskych „živých strojov“ so schopnosťou inteligentne reagovať na podnety okolia, ktoré by našli uplatnenie v oblasti bioinžinierstva, medicíny a vývoja samoopravných materiálov.

Zdroj: news.illinois.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Mini stroj robot technika vyskum veda

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať