PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Objav nového supravodiča sľubuje 100 krát rýchlejšie počítače

7

Holandským vedcom sa podarilo „nemožné“. Vytvorením nového druhu supravodiča potenciálne odomkli technológiu, ktorá by mohla urobiť počítače stokrát rýchlejšími. Keby sme mohli nahradiť vodiče alebo polovodiče supravodičmi, naše elektronické zariadenia by sa mohli stať stokrát rýchlejšími, bez plytvania energiou na prehrievanie, a mohli by sme ušetriť miliardy dolárov ročne na stratách pri prenose elektrickej energie. Problém je v tom, že elektrina prúdi supravodičom bez odporu v oboch smeroch.

Možno viesť prúd supravodičom pomocou magnetického poľa, ale je ťažké ho ovládať v nanorozmeroch. Preto sú dnes supravodiče vyhradené najmä pre zariadenia  ako sú prístroje MRI a vlaky maglev. Výskumníkom z Technickej univerzity v Delfte sa teraz podarilo dosiahnuť, aby elektrina prúdila supravodičom v jednom smere bez použitia magnetov. Konštrukciu nazvali Josephsonova dióda a kľúčové bolo použitie 2D vrstvy materiálu (vrstvy s hrúbkou len jedného atómu), ktorá má zabudované elektromagnetické pole. Tento materiál bol potom vložený medzi 2D vrstvy supravodiča.

Keď sa do tohto sendviča privedie elektrický prúd, elektróny pri toku v jednom smere nenarazia na žiadny odpor, ale v opačnom smere je odpor približne taký ako v normálnom vodiči. Technológia, ktorá bola predtým možná len s použitím polovodičov, by sa teraz dala potenciálne vytvoriť so supravodičmi pomocou tohto stavebného prvku. Podľa výskumníkov by to znamenalo procesory s taktovaním na úrovni terahertzov, čo je 300 až 400-krát rýchlejšie ako počítače, ktoré používame v súčasnosti.

Jednosmerný supravodič bez magnetov je významný prelom, ale delftský tím musí prekonať ešte prekážky, kým bude jeho objav užitočný aj mimo laboratória. Jednou z nich je teplota – Josephsonova dióda musí fungovať pri teplote -271 °C, čo by nebolo praktické pre väčšinu aplikácií. Preto chcú výskumníci experimentovať so supravodivými materiálmi, o ktorých je známe, že pracujú pri vyšších teplotách. Ak dióda dokáže pracovať pri teplote -196 °C alebo vyššej, chladenie by sa dalo zvládnuť pomocou kvapalného dusíka.

Okrem toho treba vymyslieť, ako rozšíriť výrobu na milióny Josephsonových diód na čipe. Čipy v našich telefónoch a notebookoch nebudeme môcť v dohľadnom čase udržiavať na teplotách stoviek stupňov pod nulou. No diódy by sa dali použiť na miestach, kde sú už nainštalované pokročilé chladiace systémy, napríklad v superpočítačoch či na serverových farmách. A keďže čoraz viac výpočtov sa uskutočňuje v cloude, je možné, že jedného dňa bude môcť každý využívať výkon supravodivých počítačov cez internet.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Zatiaľ nereálna technologia reakcia na: Objav nového supravodiča sľubuje 100 krát rýchlejšie počítače

26.5.2022 22:05
Ak to nebude prevadzkovateľne za bežnej teploty, tak je to o ničom.
Reagovať

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Objav nového supravodiča sľubuje 100 krát rýchlejšie počítače

25.5.2022 07:05
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

25.5.2022 18:05
Ja neviem co si ty za magora ze toto pises do kazdej diskusie
Reagovať

RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

25.5.2022 12:05
V čom konkrétne? Sú tam aj odkazy na prácu vedcov.
Reagovať

RE: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame

25.5.2022 21:05
Magor si zjavne ty, ked okrem nadpisu a pozretia na odkaz si nic nepochopil/a. Nikto okrem Lacka neslubuje 100x rychlejsie PC.
Reagovať

RE: RE: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: RE: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame

26.5.2022 18:05
Ty by si z logiky prepadla, keby taky predmet v skole existoval. Hned v druhej vete si pises, ze take neexistuje a v prvej pises, ze slubuje. Sa uz rozhodni. Este aj vedcom protirecis. Akurat s Lackom si sa zhodla.

RE: RE: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: RE: RE: Hlupy Luboslav Lacko klame

26.5.2022 14:05
Ale áno, sľubuje. V prípade použitia grafénu môže byť zrýchlenie dokonca 1000-násobné.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať