
Objavili rýchlu premenu oxidu uhličitého na pevný uhlík
Výskumníci z univerzity RMIT v Melbourne vyvinuli novú metódu rýchlej premeny oxidu uhličitého na pevný uhlík, ktorý možno skladovať neurčitý čas alebo premeniť na užitočné materiály. Technológia funguje tak, že CO2 prebubláva cez trubicu z tekutého kovu, a je navrhnutá tak, aby sa dala ľahko integrovať do zdroja emisií. Zníženie emisií oxidu uhličitého je pre budúcnosť planéty kľúčové, a preto sa hľadajú spôsoby, ako ho zachytávať v mieste emisií.
Medzi metódy vyvíjané v súčasnosti patrí filtrovanie plynu cez absorpčné materiály, ako sú magnetické špongie, bublinkové membrány, zeolitová pena alebo materiály ako hlina či kávová usadenina. Nový systém tímu RMIT využíva tekutý kov, konkrétne zliatinu nazývanú eutektické gálium-indium (EGaIn), ktorá sa zahrieva na teplotu 100 až 120 °C. Potom sa do zmesi vstrekuje oxid uhličitý, a ako bubliny stúpajú, molekuly CO2 sa štiepia na vločky pevného uhlíka. Tie sa vznášajú nahor, čo uľahčuje zber materiálu.
Tím hovorí, že návrh systému by sa mal dať relatívne ľahko zväčšiť a implementovať v zdroji emisií. Reakcia prebieha rýchlo a efektívne, potrebné teplo je relatívne nízke a mohlo by sa dodávať z obnoviteľných zdrojov. Najväčšou výhodou je však pravdepodobne to, že konečný výsledok je pevný uhlík. Iné metódy uchovávajú plynný CO2, ktorého preprava a skladovanie je zložité, pričom hrozí únik späť do ovzdušia.
Na druhej strane pevný uhlík je stabilný a mohol by sa skladovať viac-menej neobmedzene dlho bez rizika úniku. Tím tvrdí, že by sa mohol použiť na iné priemyselné účely, napríklad na výrobu betónu. Ďalším krokom výskumníkov bude rozšírenie systému na modulárny prototyp, ktorý má veľkosť prepravného kontajnera. Výskum bol uverejnený v časopise Energy & Environmental Science.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu