TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Roboty novej generácie by mohli nahradiť pozemné vojsko

0

Izraelské spoločnosti Roboteam a Elbit Systems oznámili uvedenie „materskej lode pre bezposádkové vozidlá“ s názvom ROOK. Ide o vojenské bezposádkové pozemné vozidlo (Unmanned Ground Vehicle – UGV) 6x6, ktoré sa vyznačuje špeciálnou konštrukciou a vstavaným balíkom autonómie ponúkajúcim kombináciu väčšej kapacity, lepšej manévrovateľnosti a nevyhnutnej obratnosti v teréne.

ROOK bol vyvinutý na základe prevádzkových skúseností získaných pri nasadení systémov 4x4 PROBOT UGV, ktoré sa dostali do prevádzky pred niekoľkými rokmi vďaka prvej spolupráci oboch spoločností. ROOK bol navrhnutý od nuly ako robotická platforma UGV v súlade s platnými vojenskými normami. Má modulárnu konštrukciu, ktorá umožňuje výmenu komponentov používateľmi v teréne bez podpory výrobcu.

Zabudovaná autonómna aplikácia TORCH-X (RAS) poskytuje ROOK-u úplnú autonómiu a schopnosť efektívne sa pohybovať v náročnom teréne, po púšti i po snehu, počas dňa aj noci s cieľom doručovať zásoby, evakuovať obete, získavať spravodajské informácie (vrátane prevážania a vysielania dronov VTOL) a fungovať ako diaľkový zbraňový systém. Jeho sofistikované senzory dokážu rozpoznať vojakov a sledovať ich v teréne a dávajú vozidlu schopnosť rozoznať rozdiel medzi trávou, skalou a inými druhmi povrchu, aby udržalo kurz a predchádzalo nehodám, ako keby ho riadil človek.

Medzi ďalšie vlastnosti patrí nízke ťažisko, ktoré je nevyhnutné na prepravu ťažkých nákladov v nerovnom teréne. ROOK má hmotnosť 1200 kg a môže niesť užitočné zaťaženie ekvivalentné vlastnej hmotnosti. Pohybuje sa rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu. Batéria váži 40 kg a má 8-hodinovú výdrž. Na dlhšie misie možno nosiť so sebou náhradnú batériu alebo nasadiť interný generátor.

ROOK sa ovláda buď cez aplikáciu TORCH-X RAS, alebo cez sedempalcovú spevnenú displejovú jednotku odolnú vplyvom počasia, ktorá umožňuje jednému operátorovi ovládať niekoľko bezposádkových systémov. Stroj bude stáť od 150 000 do 300 000 dolárov v závislosti od konfigurácie. ROOK je pripravený na nasadenie a už ho hodnotia niektorí klienti. Podľa Elada Levyho, CEO a zakladateľa Roboteamu, budú v budúcnosti v teréne tisícky vozidiel ROOK, pričom pozemné a letecké roboty budú spolupracovať.

Zdroj: jpost.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať