ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Recenzia: Samsung DeX - koniec rozdielom medzi mobilom a PC

2

Výkon a kapacita pamäte moderných smartfónov sa blíži ultrabookom, takže teoreticky nič nebráni využívať ich ako plnohodnotný pracovný nástroj. Prekážkou sú jedine malé rozmery displeja a z toho vyplývajúce obmedzenia používateľského rozhrania. Jedno z riešení je dokovacia stanica Samsung DeX, ktorá umožňuje používať na zobrazovanie monitor, projektor alebo televízor a na ovládanie klávesnicu a myš. V súčasnosti môžete v DeX použiť len modely Samsung Galaxy S8 a S8+.

Dizajn a konštrukcia

Dokovacia stanica Samsung DeX svojím tvarom pripomína väčší puk a je pomerne ľahká. Po zatlačení na vhodné miesto vnútorného disku sa odklopí segment v tvare guľového výseku. V tomto prípade je lepšie vidieť na obrázku ako čítať. 

Pohľad spredu Pohľad zboku Pohľad zozadu

Po odklopení vnútorného telesa sa vnútri DeXu odkryje konektor USB Type-C, na ktorý sa nasunie smartfón. Pri pozornejšom pohľade na kruhovú plochu, o ktorú sa v pracovnej polohe opiera zadná stena telefónu, odhalíte po obvode malé otvory. Cez ne nehlučný ventilátor v dokovacej stanici chladí smartfón, ktorý pri multitaskingu, prípadne niektorých výpočtovo náročných aplikáciách dostáva poriadne zabrať. Na zadnej strane výseku sú mriežky reproduktora a zároveň nasávanie chladiaceho vzduchu. Na napájanie dokovacej stanice DeX sa používa nabíjačka dodávaná k S8. Okrem portu USB-C sú v dokovacej stanici DeX ešte dva porty USB, eternetový port a port HDMI na pripojenie monitora, televízora alebo projektora.

K internetu sa môžete pripojiť zo smartfónu cez Wi-Fi alebo GSM, alebo pripojíte eternetový kábel k stanici DeX. V režime DeX môžete využiť maximálne rozlíšenie full HD. V režime Mirroring môžete prehrávať aj 4K videá s frekvenciou 60 Hz. Displej smartfónu je v režime DeX zhasnutý. Aktivuje sa len pri autentifikácii pomocou očnej dúhovky, pretože vtedy sa musíte pozerať nie na monitor, ale na smartfón, kde je kamera, a oznam typu „pozri sa sem“ na displeji by bol nezmyselný.

Keď už spomíname prihlasovanie, premiestnenie snímača odtlačkov prstov do hornej tretiny zadnej steny vedľa objektívu fotoaparátu zrazu dáva ďalší zmysel, snímač pod displejom v predchádzajúcich modeloch vlajkových lodí Samsungu do S7 vrátane by bol v stanici DeX na autentifikáciu nepoužiteľný.

Praktické skúsenosti

Pripojenie zobrazovacej jednotky káblom a klávesnice s myšou cez USB alebo bluetooth je vlastne všetko, čo musíte urobiť, aby ste mohli komfortne pracovať. My sme použili zostavu klávesnice a myši pripojenú bezdrôtovo cez spoločný USB dongle. Aplikácie môžete otvárať vo viacerých oknách, ich veľkosť môžete podľa potreby meniť rovnako ako v moderných desktopových operačných systémoch.

Ponuka funkcií

Nie všetky aplikácie tretích strán však podporujú zmenu veľkosti okna, niektoré vôbec, tie sa zobrazia v okne s rozmermi 731 × 411 pixelov. Niektoré aplikácie a aj webové stránky zmenia pri zmene veľkosti okna usporiadanie používateľského rozhrania skokovo – v okamihu, keď sa podľa veľkosti okna domnievajú, že už nebežia na smartfóne, ale na tablete a naopak.

Z hľadiska prispôsobenia aplikácií sme identifikovali tri úrovne. Aplikácie Samsungu a partnerov, ktoré naplno využívajú možnosti DeX, potom aplikácie, ktoré na veľkej zobrazovacej jednotke pripojenej k DeX bežia v takom zobrazovacom režime, ako keby bežali na tablete, a aplikácie, ktoré bežia v okne, ako keby bežali na obrazovke smartfónu. S prvými dvoma typmi aplikácií sa pracuje excelentne, z natívnych sa nám najviac páčil webový prehliadač, ktorý môže mať naraz na obrazovke otvorených až päť inštancií s rôznymi stránkami. Aplikácie balíka Office sú už tradične veľmi dobre prispôsobené práci na veľkej obrazovke. Dobre fungujú aj všetky aplikácie od Adobe, ktoré nájdete v Google Play. Aplikácie z tretej skupiny, teda fungujúce v okne s pomerom strán ako na smartfóne sú tiež použiteľné. Veľká obrazovka a možnosti grafického čipu obmedzené priestorom, a teda chladením nie sú vhodná kombinácia na graficky náročné hry, ak sa chcete hrať, odporúčame prepnúť do režimu Mirroring. V režime DeX dobre funguje napríklad hra Tribez od GameInsight. Ani pri náročnejších aplikáciách sme neznamenali sklon smartfónu vloženého v stanici DeX na prehrievanie, chladenie je skutočne účinné.

Pravé tlačidlo myši zobrazí kontextové menu, ktoré sa natívne na dotykovej obrazovke androidových zariadení aktivuje pridržaním. Ikony aplikácií sa štandardne zobrazujú vo veľkom okne v pravej dolnej časti obrazovky, môžete ich presunúť na plochu domovskej obrazovky. O zvuk sa postarajú štandardne reproduktory v zadnej časti stanice DeX, ak vaše zobrazovacie zariadenie podporuje reprodukciu zvuku, môžete prepnúť nastavenie na prenos zvuku cez HDMI.

Po pripojení k stanici DeX zostanú zachované všetky základné funkcie telefónu, môžete prijať hovor bez toho, aby ste museli telefón z DeX vybrať, a môžete prijímať a posielať správy a inicializovať volania cez lištu DeX v pravej dolnej časti obrazovky. Pop-up notifikácie sa zobrazujú v okne takisto vpravo dole nad lištou. Na tom istom mieste sa zobrazuje aj okno s ponukou funkcií nastavenia.

Pri výbere zobrazovacej jednotky na prácu s dokumentmi uprednostnite monitor, ak máte možnosť. Pracovať sa, samozrejme, dá aj na pripojenom televízore, no ten je prispôsobený na sledovanie z väčšej vzdialenosti, takže je ideálny na prezentácie, brainstormingy a podobné scenáre.

Aplikačný a cloudový ekosystém

Ak ešte nemáte riešenie na prácu s dokumentmi v cloude, koncepcia DeX môže byť dobrou motiváciou vytvoriť si ho. Na S8 sú už aplikácie balíka Office predinštalované, na plnohodnotnú prácu nám stačilo pripojiť sa z požičaného telefónu ku kontu Office 365, vložiť telefón do dokovacej stanice DeX a mohli sme plnohodnotne pracovať na veľkej klávesnici a využívať okrem klávesnice aj myš. Odhliadnuc od veľkosti obrazovky bola práca s takouto zostavou vďaka myši komfortnejšia ako na iPade. Ak nemáte predplatné na Office, budete môcť dokumenty len prezerať, licencia na bezplatné používanie sa vzťahuje len na malé obrazovky, čo nie je prípad DeX.

Zostava S8 + DeX umožňuje pracovať aj s operačným systémom Windows, samozrejme, iba v prípade, ak sa cez vhodnú aplikáciu, napríklad Citrix Receiver, VMware Horizon Client či Amazon WorkSpaces, pripojíte k virtuálnemu stroju v cloude či na firemnom serveri.

Resumé

Po týždni používania tandemu S8 + DeX podobne ako my zistíte, že práca s Androidom „à la Samsung“ na veľkej obrazovke je komfortná a intuitívna. S webovým prehliadačom, aplikáciami kancelárskych balíkov, e-mailovým klientom a mnohými ďalšími aplikáciami sa pracuje rovnako pohodlne a efektívna ako na typických desktopových platformách Windows a Mac OS, takže začnete uvažovať, že by ste si takúto zostavu nosili so sebou a vhodné zobrazovacie zariadenie, prinajhoršom televízor v hotelovej izbe, sa vždy nájde. Podľa našich skúsenosti sa síce nájde, ale v mnohých prípadoch sa k nemu nebudete môcť pripojiť. Jednoducho preto, že sa ku konektoru HDMI nedostanete. Preto je koncepcia DeX vhodná na prezentovanie, keď viete, že v prednáškovej sále bude projektor, prípadne na prácu doma, keď máte DeX natrvalo pripojený k televízoru alebo lepšie k monitoru. Niektorí z vás možno aj napriek nie nezanedbateľnej cene začnú uvažovať o tom, že si k svojej S8 (S8+) kúpia dve stanice DeX, jednu do práce a druhú domov. Pomerne komfortne však môžete pracovať aj v prípade, že sa vám nepodarí pripojiť k monitoru či televízoru. DeX funguje aj bez pripojeného zobrazovacieho zariadenia, vtedy poslúži ako stojan. Pracovať budete na displeji telefónu, pripojená klávesnica aj myš budú fungovať normálne. Tento režim práce je natoľko použiteľný, že pri krátkej práci mimo domu a kancelárie, v našom prípade v záhradnom altánku, sme z pohodlnosti ani neprenášali monitor.

Odpovede na predpokladané otázky

Možno namietnete, že k TV sa dokážete pripojiť aj inak, napríklad cez bluetooth alebo DLNA, no v takom prípade získate len geometricky zväčšený obraz, ktorý vidíte na displeji svojho smartfónu. DeX úplne zmení používateľské rozhranie, systém menu, systém viacerých okien, aby ste mohli pracovať čo najkomfortnejšie. Najlepšie to pochopíte, ak sa v rôznych situáciách prepnete medzi zobrazovacím režimom DeX a Screen Mirroring.

Najviac otázok bude smerovať k tomu, či sa DeX nebude dať využiť so staršími smarttfónmi Samsungu, predovšetkým s S7 a S7 Edge. NEBUDE. Problémom nie je ani tak iný konektor, ale hlavne skutočnosť, že port USB Type-C je priamo navrhnutý aj na prenos obrazu.

+ Komfort práce na veľkej obrazovke, kontinuita na jednom zariadení

-          Potrebujete mať k dispozícii zobrazovaciu jednotku

 

Technické údaje

Rozmery: 105,2 × 111,84 × 90,24 (otvorený), 105,2 × 105,2 × 47,4 (zatvorený); hmotnosť 230 g

Cena: 129 EUR

Hodnotenie 95

Verdikt: Elegantné riešenie na plnohodnotnú prácu z mobilu.

Tip redakcie: Používateľský komfort a operatívnosť

 

Ľuboslav Lacko

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

Windows 10 reakcia na: Samsung DeX - koniec rozdielom medzi mobilom a PC

4.6.2017 11:06
A ten Windows 10 na produktových fotografiách má čo akože symbolizovať?
Reagovať

RE: Windows 10 reakcia na: Windows 10

4.6.2017 14:06
Je to vysvetlené pod obrázkom: "Zostava S8 + DeX umožňuje pracovať aj s operačným systémom Windows, samozrejme, iba v prípade, ak sa cez vhodnú aplikáciu, napríklad Citrix Receiver, VMware Horizon Client či Amazon WorkSpaces, pripojíte k virtuálnemu stroju v cloude či na firemnom serveri".
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať