Technológie na podvádzanie šéfa, aby si myslel, že pracujete

Technológie
4

V roku 2020 Microsoft oznámil, že vyvinul softvér, ktorý dokáže sledovať a hodnotiť produktivitu pracovníkov. Na túto oblasť nadväzuje aj patent na umelú inteligenciu, ktorá zistí, či sa počas videostretnutia nudíte alebo sa zapájate. Možno to nie je úplná invázia do súkromia, ale je to určite útok na našu individuálnu slobodu. Takéto technológie totiž porušujú našu slobodu vykonávať úlohy podľa nášho vlastného načasovania a pohodlia, nie ako automaty, ale ako ľudia.

Študent priemyselného dizajnu na Royal College of Art Boyu Ding vytvoril niečo, čo by mohlo prekaziť takýto dohľad nad pracoviskom. V projekte nazvanom The Great Cheater predstavuje Ding produkt, ktorý má zamestnávateľa oklamať, aby si myslel, že pracujete, aj keď to tak nie je. Systém sa skladá z open source kamery a automatizovaného klikača na myš.

Predplatné NEXTECH 2021  

Kamera by sa dala pripevniť na váš notebook a natáčala by vás vo chvíľach, keď pracujete za stolom. Z tohto záznamu by sa potom mohol vytvoriť deepfake – v zásade by sa vaša tvár prilepila na iné telá, každý deň s novým oblečením. Tieto vygenerované videá by sa potom prehrávali cez malý hľadáčik, ktorý by bol dokonale zarovnaný s integrovanou webovou kamerou vášho notebooku.

Boyu pripúšťa, že „to, čo sa zobrazuje v tomto videu, je trochu idealizované.“ Deepfake vyžaduje výkonný grafický procesor a nie je to druh technológie, ktorá by sa dala vtesnať do malého tela kamery. Ale je to takmer možné, a preto je tento koncept taký pútavý. Druhý potrebný hardvér je automatický posúvač kurzora myši, ktorý je určený na spoluprácu s kamerou.

V podstate ide o „bežecký pás“ pre vašu myš, ktorý je trénovaný na pohyb pomocou gest skutočnej osoby. A potom je tu klikač, ktorý opakovane klepe na myš, aby to vyzeralo, že sa s ňou pracuje. Keby však niekto sledoval váš monitor doslova celé hodiny, zistil by, že tento systém práce myši je automatizovaný.

Zdroj: fastcompany.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

ujo Lacko, vy ste moja jednička: u nás vo firme sledovali, či sa spustí šetrič obrazovky, či nepracujete reakcia na: Technológie na podvádzanie šéfa, aby si myslel, že pracujete

4.8.2021 16:08
ujo Lacko, vy ste moja jednička: u nás vo firme sledovali, či sa spustí šetrič obrazovky, či nepracujete a tak som si vytvorila klikač myšky na obrazovke, dodnes ho používajú kolegovia vo firme, hoci ja už som dávno preč :-) Taký malý deep fake: nastavíte si okno a ten klikač vám po ňom kliká, aby malo focus a aby sa nespustil šetrič obrazovky. On sa totiž nedá vypnúť šetrič obrazovky, to právo má len firemný administrátor a takto ho šidíme šeci v oddelení, mojím klikačom myšky po obrazovke :-D
Reagovať

Lacko bulvar reakcia na: Technológie na podvádzanie šéfa, aby si myslel, že pracujete

2.8.2021 02:08
Kde je ta technologia?
Reagovať

RE: Lacko bulvar reakcia na: Lacko bulvar

2.8.2021 22:08
ale kdeze, Lacko takto uz dlho podvadza. Zatial co si vyvara spagety a tancuje pred TV tak redakcia si mysli, ze tvori clanky...haha
Reagovať

RE: RE: Lacko bulvar reakcia na: RE: Lacko bulvar

2.8.2021 23:08
Mozno ma aj robota, co mu pise clanky z nahodne pospajanych slov. Alebo to robi po tych spagetach sam ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať