NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Vedci vytvorili plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

1

Čínski vedci už v roku 2016 úspešne vytvorili spermie myší z kmeňových buniek, ktoré potom použili na oplodnenie obyčajných vajíčok a na produkciu zdravých mláďat. Minulý rok ďalší tím z Číny manipuloval s DNA myšej spermie a vajíčka, aby produkoval zdravé potomstvo z párov myší rovnakého pohlavia.

A teraz vedci zo Salk Institute a UT Southwestern Medical Center v nedávno zverejnenej štúdii uvádzajú, že úspešne vytvorili plod myši bez použitia spermií a vajíčok. Použili pri tom špecializované kmeňové bunky, ktoré sa môžu teoreticky zmeniť na akúkoľvek dospelú bunku alebo bunku potrebnú na vytvorenie embrya. Tieto bunky boli pestované v miske a samovoľne sa zostavili do embryonálnych štruktúr, ktoré sa potom transplantovali do maternice myši, kde sa už vyvíjali bežným spôsobom ako plod.

Všetko však nebolo dokonalé. Bunky sa neimplantovali do maternice tak efektívne ako prirodzené embryá a ich tkanivá sa zdali „zle usporiadané“, hovorí senior autor štúdie Jun Wu. Nazdáva sa, že podmienky rastu neboli celkom správne; je takisto možné, že chýbali niektoré dôležité faktory, ktoré sú prítomné iba v bunkách vajíčok.

Tím však nepracuje iba s myšami, skúma aj to, či ľudské bunky môžu takisto vytvárať podobné štruktúry. No ak sa to aj dokáže, nie je pravdepodobné, že by sa vedci pokúsili vyrobiť ľudské bábätká od nuly, aspoň nie v dohľadnom čase.

Zdroj: onezero.medium.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum inovácie buducnost technika

1 komentár

Nasladovat reakcia na: Vedci vypestovali plod myši bez spermií a vajíčok. Čo bude nasledovať?

28.10.2019 11:10
Nasledovat budu ludia, kontrola populacie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať