SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Začala sa nová éra genetického inžinierstva

2

Americkí výskumníci vyvinuli novú platformu na úpravu génov nazývanú TALED (transcription activator-like effector-linked deaminases). Tento objav bol vyvrcholením desaťročia trvajúcej cesty smerujúcej k liečbe ľudských genetických chorôb a TALED možno považovať za posledný chýbajúci kúsok skladačky v technológii úpravy génov. Nedávny vývoj systému CRISPR-Cas alebo „genetických nožníc“ umožnil komplexnú úpravu genómu živých buniek.

To otvorilo nové možnosti na liečbu predtým nevyliečiteľných genetických chorôb úpravou mutácií v našom genóme. Zatiaľ čo úprava génov v jadrovom genóme buniek bola z veľkej časti úspešná, vedci boli neúspešní pri úprave mitochondrií, ktoré majú svoj vlastný genóm. Mitochondrie, takzvané „elektrárne buniek“, sú drobné organely v bunkách, ktoré slúžia ako továrne na výrobu energie. Keďže ide o organelu dôležitú pre energetický metabolizmus, zmutovanie génu spôsobuje vážne genetické ochorenia súvisiace s energetickým metabolizmom. 

Existujú niektoré veľmi nepríjemné dedičné choroby, ktoré vznikajú v dôsledku defektov mitochondriálnej DNA (mtDNA), napríklad Leberova dedičná optická neuropatia. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že abnormality v mtDNA môžu byť zodpovedné aj za degeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a svalová dystrofia. Mnoho existujúcich nástrojov na úpravu genómu, napr. platformu CRISPR-Cas, nebolo možné použiť na úpravu týchto mutácií v mitochondriách.

Spoľahlivá technológia na úpravu mitochondriálnej DNA je jedna z posledných hraníc genómového inžinierstva, ktorú treba preskúmať, aby sme porazili všetky známe genetické choroby. Nová platforma na úpravu génov TALED je schopná vykonávať konverziu báz A na G v mitochondriách.  Pritom schopnosť vykonávať konverzie A-to-G v ľudskej mtDNA by mohla opraviť 43 % známych patogénnych mutácií.

Tím demonštroval novú technológiu vytvorením jedného klonu odvodeného od bunky, ktorý obsahoval požadované úpravy mtDNA. Okrem toho sa zistilo, že TALED nie je cytotoxický ani nespôsobuje nestabilitu mtDNA. Nevyskytli sa ani žiadne nežiaduce necieľové úpravy v jadrovej DNA. Výskumníci sa teraz snažia ďalej zdokonaľovať TALED zvyšovaním účinnosti a špecifickosti editácie, čím by sa nakoniec otvorila cesta na korekciu mutácií mtDNA spôsobujúcich ochorenia u embryí, plodov, novorodencov alebo dospelých pacientov.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

budúcnosť reakcia na: Začala sa nová éra genetického inžinierstva

29.5.2022 00:05
Technológia má úžasnú perspektívu - nielen v humánnej medicíne.
Kde je v tomto smere pozícia SK ? Kde sú naše biotechnológie? To budeme večne len montovňami áut pre zahraničné firmy?
Prečo nie je viac domén, informujúcich o novinkách vo vede a technológiách pre laickú verejnosť? Ako chceme motivovať mládež ku štúdiu?
PC Revue je bielou vranou na SK.
Reagovať

RE: sú tu aj utajené slovenské projekty ako napríklad "kyborg jedna" - ten sme si však zničili sami, zo závisti. reakcia na: budúcnosť

29.5.2022 12:05
Oni vraj majú v armáde aj utajené projekty ako je sajborg wan. Tak oni vraj prosím pekne nainštalovali do mozgu chlapa nano drony a oni dokážu do neho poslať elektrický signál a vraj on to počuje ako myšlienky a vidí ako obrazy, také akoby sny. No a keď sa to ľudia dozvedeli, že toto máme, tak tomu sajborgovi presunuli tie nano drony z mozgu do penisu a mučia ho nimi. Takže montovňa áut zostaneme dovtedy, kým si neuvedomíme, že vražda je tresný čin, tak ako to robia na západe. Hocikto ťa tu pomučí a nič sa mu nestane. Tak ste to pochopili, kde sme Slovensko na chvoste v dodržiavaní práva? Bude tu zle, kým vrahov nezatvoríme do basy. Ďalej by ma zaujímalo, prečo tomu sajborgovi neodinštalujú tie nano drony z cikule preč? Ale s ním šťukajú a radujú sa, že on hopká ako oni písakju? Hlupáci zo Slovenska mučia a vraždia, to je celá pravda, prečo sme tam, kde sme. Len zadreť a radovať sa z toho. Toto je Slovensko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať