Jesenná aktualizácia Zoner Photo Studio X prináša najviac vylepšení v module Vyvolať

2

Táto aktualizácia prináša najväčšie zmeny v module Vyvolať od uvedenia ZPS X umožňujúce podstatne rýchlejšie spracovanie fotiek, pohodlnejšiu úpravu videí a tiež videa vo vyššej kvalite na Zonerame.

Modul Vyvolať

Nový engine modulu Vyvolať umožní používateľom upraviť fotky oveľa rýchlejšie. Prepracovaný modul si veľmi dobre poradí aj so zložitejšími úpravami - čím viac parametrov užívateľ upraví, tým patrnejšia bude zmena v rýchlosti.

Nové parametre Biele a Čierne pracujú s najsvetlejšími a najtmavšími tónmi na fotke. Užívateľ tak precíznejšie upraví napríklad príliš tmavé pozadie, bez toho, aby ovplyvnil iné tmavé plochy. Nová funkcia Textúra zvýrazní aj tie najjemnejšie detaily pridaním kontrastu. Výborne sa hodí napríklad na zdôraznenie stebiel trávy, vtáčieho peria alebo vzoru tkaniny.

Vylepšenia sa v tejto aktualizácii dočkalo tiež nastavovanie parametrov SvetláTiene. Z tieňov dostanú viac detailov, bez toho aby hrozilo nepekné vyblednutie farieb. Fotograf sa nemusí obávať ani výraznejších úprav, v novej verzii je zapracované odstránenie nežiaducich obrazových artefaktov. Jednotlivé parametre navyše teraz ďaleko lepšie spolupracujú. Svetlá a Tiene pri použití napríklad s Expozíciou dávajú výrazne lepšie výsledky ako konkurenčné programy.

Vývojári vypočuli pripomienky používateľov a kompletne prepracovali funkciu Redukcia šumu. Funkcia je teraz ľahšie ovládateľná a zaručuje kvalitnejšie odstránenie šumu z fotiek, navyše je táto funkcia oveľa rýchlejšia takže  toľko rýchlejšie, že sme ľahké odstránenie šumu bolo pridané priamo do implicitného spracovania RAW formátov.

Lepšia práca s videom

Zoner Photo Studio X nezabúda ani tvorbu videa. Používatelia majú dispozícii aj video editor, ktorý je s jesennou aktualizáciou zase o niečo prepracovanejší. Pri presúvaní klipov na časovej osi používateľ v novej verzii uvidí v reálnom čase, aký dôsledok bude mať práve vykonávaná operácia. Ďaleko ľahšie tak dokáže pracovať s väčším počto stôp. Novinkou je tiež možnosť zmeniť výšku obrazovej stopy alebo určiť pravidlá vkladania pre každú stopu zvlášť. Čas ušetrí hromadná zmena parametrov u prechodových efektov. V module Správca sa priamo v pravom paneli používateľ dozvie základné údaje o videu, odlíšia ho na prvý pohľad od fotiek a na miniatúre uvidí aj stopáž. Video sa tiež dá jednoducho otočiť na jedno kliknutie bez straty kvality.

Podpora formátu AVIF

Zoner Photo Studio X s jesennou aktualizáciou podporuje obrazový formát budúcnosti AVIF, za ktorým stojí technologickí giganti ako je Google, Netflix alebo Microsoft. Tento formát vyniká predovšetkým svojou vysokou kvalitou a zároveň nižšou dátovou náročnosťou než napríklad rozšírený JPEG. AVIF už podporujú mnohé prehliadača a Zoner Photo Studio X je teraz pripravené na jeho ďalšie rozšírenie.

Videorevolúcia na Zonerame

Na Zonerame teraz užívatelia prehrajú videá vo vyššej kvalite ako na YouTube a do galérie ich nahrajú až do formátu 4K. Zonerama tiež ako vôbec prvá online galéria na svete zaraďuje experimentálne podporu formátu AV1.V albumoch na Zonerame si môže užívateľ novo zmeniť veľkosť zobrazených fotiek, vyberie si z nových variantov rozloženia na riadky alebo zvolí odsadenie. Fotografi ušetrí čas pri zakladaní novej galérie, pretože teraz ľahko skopírujú nastavenia z už existujúcej galérie.

Zoner Photo Studio X si môže každý bezplatne vyskúšať po dobu jedného mesiaca. Používatelia, ktorým už vypršala skúšobná lehota, majú možnosť vyskúšať novinky po dobu 15 dní.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Zoner Photo Studio X editovanie fotografií

2 komentáre

Za Zoner sa platí? To nechcem, dajte mi linux a dakrtable s gimp-om, či inksccape a krita. reakcia na: Jesenná aktualizácia Zoner Photo Studio X prináša najviacvylepšení v module Vyvolať

15.9.2021 18:09
Za Zoner sa platí? To nechcem, dajte mi linux a dakrtable s gimp-om, či inkscape. Chcelo by to viac recenzií open source programov, nie platenú reklamu.
Reagovať

Stačí mi aj darktable, ktoré je zadarmo reakcia na: Jesenná aktualizácia Zoner Photo Studio X prináša najviacvylepšení v module Vyvolať

15.9.2021 13:09
Stačí mi aj darktable, ktoré je zadarmo
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať