SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

Miónová technológia ako náhrada GPS nepotrebuje satelity

0

Americké námorníctvo skúma novú technológiu, ktorá by mohla pomôcť námorníkom pri navigácii na miestach, kde GPS (Global Positioning System) nefunguje. Na rozdiel od signálov GPS sú mióny z kozmického žiarenia prirodzeným zdrojom žiarenia, ktoré môže prechádzať cez skaly, budovy a zem, a možno ich použiť vo vysokých zemepisných šírkach severne od polárneho kruhu, kde satelity GPS nefungujú dobre. V septembri Úrad pre námorný výskum a Veliteľstvo rozvoja armády USA spolufinancovali skupinu medzinárodných výskumníkov, ktorí chcú ukázať, že mióny môžu fungovať ako alternatíva k GPS a poskytovať rovnakú úroveň presnosti.

Teraz majú deväť mesiacov na to, aby ukázali, ako to bude fungovať. Armáda používa GPS každodenne na navádzanie lodí, lietadiel, bômb a mnohých ďalších vecí. Službu však môžu ľahko rušiť rušičky blokujúce signály GPS alebo spoofery, ktoré ich zachytávajú a dávajú používateľovi falošné informácie. Mióny patria medzi základné subatomárne častice, sú to niečo ako elektróny, ibaže oveľa ťažšie. Mióny na Zemi sú výsledkom zrážky častíc v zemskej atmosfére s kozmickým žiarením, čo sú vysokoenergetické fotóny a atómové jadrá pochádzajúce zo Slnka alebo iných slnečných sústav či galaxií.

Existujú len 2,2 mikrosekundy, ale neustále sa vytvárajú v atmosfére, narážajú do zemského povrchu a prechádzajú takmer akoukoľvek látkou bezmála rýchlosťou svetla. Schopnosť preniknúť takmer do akejkoľvek látky je užitočná pre navigáciu pod zemou a pod vodou. Vďaka svojej univerzálnosti a relativistickej povahe majú kozmické mióny potenciál trojrozmerne lokalizovať prijímač detektora umiestneného pod vodou alebo pod zemou.

Podobne ako echolokácia, časový rozdiel medzi „pingmi“, signály z krížiacich sa miónov v detektoroch umožnia používateľovi zmerať vzdialenosť od jedného detektora k druhému pomocou viacerých detektorov, ktoré umožňujú lokalizáciu použitím triangulácie. Výskumníci už testovali systém vo veľkej nádrži ponorenej do vody v Spojenom kráľovstve. Teraz sa projekt presunie do Fínska, konkrétne do arktického jazera pokrytého metrovým ľadom.

Na takýchto miestach sú tradičné merania GPS problematické. Aby to fungovalo, výskumníci budú potrebovať súpravu vysoko synchronizovaných hodín, ktoré môžu pracovať čiastočne pod vodou v mrazivom arktickom prostredí. No ak to bude fungovať, bol by to veľký krok vpred pre vojenskú navigáciu. Keďže mióny kozmického žiarenia majú vysokú penetračnú schopnosť, môžu prechádzať cez desiatky až stovky metrov skál, preto táto technológia má veľké možnosti aj v tuneloch a iných podzemných prostrediach.

Miónová technológia však nie je jedinou alternatívou k GPS na zistenie, kde sa vo svete nachádzate. Napríklad námorníctvo sa v posledných rokoch opäť začalo učiť starú nebeskú navigáciu pomocou sextantu a hviezd. Na vyššej technologickej úrovni je armáda blízko k použitiu kvantovej vedy ako „hackersky odolnej“ alternatívy ku GPS. Tieto inerciálne senzory možno použiť všade tam, kde sú potrebné informácie o polohe alebo navigácii, ako aj tam, kde je výpadok GPS neprijateľný, prípadne je GPS nedostupné.

Zdroj: taskandpurpose.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať