
Mozgové bunky v Petriho miske sa dokázali naučiť hrať videohru rýchlejšie ako umelá inteligencia
Cortical labs je austrálska spoločnosť, ktorá pracuje na integrácii biologických neurónov s tradičným počítačovým hardvérom na báze kremíka. Pestuje mozgové bunky v mikroelektronických poliach, takže bunky môžu byť stimulované. Tvrdí, že tieto hybridné čipy sa dokážu učiť a reštrukturalizovať, aby našli riešenie napr na zastavenie lopty, ktorá sa chce dostať do vašej bránky. Podľa Cortical labs umelej inteligencii zvyčajne trvá 90 minút, kým sa naučí hrať pong, no táto s názvom DishBrain to zvládla za päť minút.
Výskumníci však pripúšťajú, že dobrá umelá inteligencia by deklasovala ich bunky, čo aj riadne vycvičené. Tímu sa podarilo pomocou elektrických signálov informovať DishBrain o tom, kde je lopta v hre. Neuróny potom mohli pohybovať lopatkami tak, aby odrazili loptu.
Vedúci vedecký pracovník spoločnosti Cortical Labs Brett Kagan sa pre časopis New Scientist vyjadril: „Myslíme si, že je primerané nazvať ich mozgami kyborgov.“ A dodal, že keď mozgové bunky pohybujú lopatkami v pongu, sú presvedčené, že sú lopatkami. Mnohé tímy po celom svete skúmajú siete neurónov v miskách, často ich vypestujú do organoidov podobných mozgu. Toto je však prvýkrát, čo sa zistilo, že minimozog dokáže cieľavedome vykonávať úlohy, hovorí Kagan.
Zdroj: pcgamer.com.
Zobrazit Galériu