SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Pomocou kvantového počítača vytvorili prvý šifrovací kľúč odolný proti hackerom

Bezpečnosť
2

Quantinuum, divízia zaoberajúca sa kvantovými počítačmi, ktorá sa nedávno odčlenila od Honeywell International Inc., ponúka prvý komerčný produkt na svete vytvorený výlučne kvantovým počítačom. Firma poskytuje šifrovacie kľúče generované kvantovou výpočtovou technikou, o ktorých hovorí, že sú jedinečne náhodné a nemožno ich predvídať. 

Aj klasické počítače generujú bezpečné šifrované kľúče, Quantinuum však tvrdí, že posúva bezpečnosť o krok ďalej s výrazne zlepšenými náhodne generovanými kľúčmi, ktoré sú v podstate odolné proti hackingu konvenčnými počítačmi. Bezpečnostný kľúč Quantinuum je navrhnutý tak, aby konkuroval spoločnostiam na správu šifrovacích kľúčov vrátane Azure Key Vault od Microsoftu a AWS Key Management Service od Amazonu. Kvantové počítače súčasnej generácie sú ťažkopádne, náchylné na chyby, vyžadujú extrémne nízke teploty.

Quantinuum však potrebuje iba tri vysoko presné kvantové bity alebo qubity na vytvorenie skupiny náhodných čísel a symbolov, z ktorých sú vyrobené kľúče. Kvantovo odvodené kľúče možno použiť v štandardných kryptografických systémoch. Honeywell, ktorý vlastní 54 % spoločnosti Quantinuum, uviedol, že do roku 2027 bude tento obchod generovať tržby vo výške približne dvoch miliárd dolárov.

Zdroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Pokiaľ viem 3 qubity sú trojrozmerný vektorovo závislý priestor 3D gule alebo 3D gulí, tak by sa mal dať ľahko prelomiť reakcia na: Pomocou kvantového počítača vytvorili prvý šifrovací kľúč odolný proti hackerom

8.12.2021 17:12
Predstavujem si to ako ká krát štyri tretiny pí er na tretiu, vektorovo závislý trojrozmerný priestor, ktorý sa opakuje. Aká je to bezpečnosť, ak sa qubit opakuje v priestore? O náhode nemôže byť ani reči, ak ho zobrazíme ako imaginárne číslo k+-ij, kde k,i je Q číslo orezané konvenčným počítačom bitovým rozlíšením.
Reagovať

Kvantovomechanické generátory reakcia na: Pomocou kvantového počítača vytvorili prvý šifrovací kľúč odolný proti hackerom

8.12.2021 12:12
Kvantovomechanické generátory náhody sú tu už mnoho rokov. Dokážu poslúžiť rovnako dobre a netreba k tomu ani kvantový počítač.
Zase jedna bublina, niekto sa chcel zviditeľniť.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať