HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Štúdia PHE: Prekonaná infekcia koronavírusu dáva ľuďom imunitu na 5 mesiacov. Viac ako oxfordská vakcína

1

Štúdia Public Health England (PHE) zistila, že ľudia predtým infikovaní koronavírusom majú o päť mesiacov vyššiu ochranu pred reinfekciou ako ľudia, ktorí dostali oxfordskú vakcínu, a približne rovnakú úroveň imunity, ako poskytuje vakcína Pfizer. Štúdia pracovala s údajmi viac ako 20 000 zdravotníckych pracovníkov na viac ako 100 pracoviskách v celej Británii. Testovaním protilátok, testami PCR alebo klinickým hodnotením na základe príznakov sa zistilo, že začiatkom roka 2020 malo vírus 6614 z nich.

Iba 44 ľudí z tejto skupiny malo neskôr pozitívny test na koronavírus v dôsledku reinfekcie. Vedci tvrdia, že to znamená, že prekonaná infekcia poskytuje 83-percentnú ochranu pred reinfekciou a takisto znižuje pravdepodobnosť vzniku príznakov a závažného ochorenia. Výskumníci robili účastníkom mesačne testy na protilátky a týždenne testy PCR na sledovanie akýchkoľvek infekcií, a to v období od júna do novembra. Táto metodika umožnila zachytiť infikovaných ľudí s príznakmi aj bez nich.

Profesorka Susan Hopkins z PHE, hlavná autorka štúdie, hovorí, že táto metóda je prísnejšia, ako sa používa pri testovaní vakcín, kde sa berú do úvahy iba symptomatické prípady. Preto si myslí, že miera účinnosti vakcíny Pfizer/BioNTech na úrovni 95 % je pravdepodobne nafúknutá, keďže sa nezohľadňovali asymptomatické infekcie. V štúdii PHE sa prejavili príznaky iba u 15 ľudí zo 44 reinfikovaných jedincov. Štúdia dospela k záveru, že primárna infekcia SARS-CoV-2 poskytuje ochranu najmenej 94 % pred symptomatickou reinfekciou najmenej na 5 mesiacov.

To naznačuje, že prirodzená infekcia poskytuje krátkodobú ochranu proti COVID-19, ktorá je veľmi podobná ochrane poskytovanej očkovaním. Profesorka Susan Hopkins na tlačovej konferencii uviedla, že ochranný účinok predchádzajúcej infekcie je približne taký silný ako účinok vakcíny Pfizer, ale „oveľa lepší“ ako účinok očkovacej látky AstraZeneca/Oxford, ktorá zaznamenala mieru účinnosti 62,1 % u účastníkov, ktorí dostali dve štandardné dávky. 

Nejde však o úplnú ochranu a ľudia musia byť stále opatrní a dodržiavať preventívne opatrenia. Zatiaľ môžu vedci povedať iba toľko, že doba prirodzenej imunity je najmenej 5 mesiacov, pretože toľko štúdia trvala. Celkovo však bude trvať 12 mesiacov a čoskoro budú zverejnené ďalšie údaje.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

čo to chodí poštou antivírusový prášok - uhlík? reakcia na: Štúdia PHE: Prekonaná infekcia koronavírusu dáva ľuďom imunitu na 5 mesiacov. Viac ako oxfordská vakcína

15.1.2021 17:01
ja som objednávala z internetu poštou a prišla mi z východu Slovenska krabica, ktorej keď som sa dotkla, tak ma zaštípalo až v kostiach a odvtedy som kovid19 nedostala, tu niekto rozohral nebezpečnú hru so šírením antivírusovej látky akoby prášku alebo čo to bolo, nejaká dezinfekcia to je alebo dezinfekčný uhlík alebo niečo takéhoto. Keď sa toho dotkneš brní to v rukách podobne štípaniu a prejde to do celého tela postupne tá látka sypká na krabici.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať