NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Vďaka inovácii MIT sa energia z jadrovej syntézy môže čoskoro stať realitou

1

Komerčne využiteľná energia z jadrovej syntézy sa môže čoskoro stať realitou po úspešnom teste nového supravodivého magnetického poľa. Vedci z MIT začiatkom septembra prvýkrát otestovali veľký vysokoteplotný elektromagnet, aby zistili jeho silu. Prvé magnetické pole tohto druhu preukázalo, že je možné generovať komerčne využiteľnú fúznu energiu. Problémom získavania energie z jadrovej fúzie bola neschopnosť zachytiť viac energie, ako sa spotrebuje. Startup Commonwealth Fusion Systems (CFS) patriaci pod MIT je prvou firmou na svete, ktorej sa to podarilo.

Dokončenie demonštračného zariadenia známeho ako SPARC je naplánované na rok 2025. Fúzia poháňa Slnko. Tento proces spočíva v spojení dvoch malých atómov do jedného, čím vzniká obrovské množstvo energie. Problémom replikovania tohto procesu na Zemi bolo to, že si vyžaduje vyššie teploty, než dokáže zniesť väčšina materiálov. Na vyriešenie tohto problému vedci používajú intenzívne magnetické polia, obsahujúce horúce rozvírené protóny a elektróny.

SME konferencia_092021

Novinkou prístupu MIT a CFS je zmena typu magnetických polí, ktoré sa používajú pri udržiavaní atómov jadrovej syntézy. Projekt použil vysokoteplotné supravodiče, ktoré pomohli vytvoriť silnejšie magnetické polia v menšom priestore. Tradičná technológia si na vytvorenie rovnakého typu magnetického poľa vyžaduje oveľa väčšie zariadenie. Projekt bol možný vďaka novému druhu supravodivého materiálu, ktorý sa stal komerčne dostupným pred niekoľkými rokmi. Ak bude proces úspešný, fúzna energia bude schopná nahradiť tradičné zdroje energie a zbaviť nás problémov s emisiami uhlíka.

Zdroj: inhabitat.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Ako vždy: Američani premenovali nemecký Rentgen na x-ray a teraz ruský Tokamak na SPARC :-D reakcia na: Vďaka inovácii MIT sa energia z jadrovej syntézy môže čoskoro stať realitou

22.9.2021 19:09
Ako vždy: Američani premenovali nemecký Rentgen na x-ray a teraz ruský Tokamak na SPARC :-D A už je to ich nápad ;-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať